Rusya’nın 83 bölgesinde 18 belediye başkanı, 22 idari bölgenin yerel meclis üyeleri, 11 bölge milletvekili ve Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Duma’ya 4 vekil seçmek için 11-13 Eylül 2020 tarihlerinde yerel ve bölgesel ara seçimler yapıldı. Bu seçimlerde Rusya’da kayıtlı seçmenin neredeyse 3’te biri kadar, 35 milyon seçmen oy kullandı.

Sonuçlar Rusya Merkez Seçim Komisyonu tarafından bölge bölge açıklandı. Buna göre, Birleşik Rusya Partisi; Komi Cumhuriyeti, Tataristan, Kamçatka Yarımadası’nda ve daha ondan fazla bölgede seçimi kazandı. Diğer bölgelerde yapılan yerel düzeydeki seçimlerin galibi de iktidardaki Birleşik Rusya Partisi oldu.

Rusya’da her idari bölge aynı şekilde ve aynı kurumlarla yönetilmiyor. 6 farklı çeşit yerel yönetim var ve her biri için aynı zamanda seçim yapılmıyor.

Rustam Minnihanov Yeniden Seçildi

TDBB üyesi Tataristan’ın görevdeki Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov oyların % 83,28’ini alarak yeniden Tataristan Cumhurbaşkanı seçildi. Rustam Minnihanov 18 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen törenle yemin ederek görevine başladı.

15.09.2020