Kosova Cumhuriyeti’nin göreve yeni başlayan İstanbul Başkonsolosu Suzan Novobrdalija, 31 Ağustos 2020 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la gerçekleştirilen görüşmede, TDBB tarafından Kosova üye belediyelerine yönelik gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verilerek, Kosova şehirlerinin Türkiye’deki kardeş şehirleri ve ortak projeler üzerinde duruldu.

Başkonsolos Suzan Novobrdalija, Türkiye’nin her daim Kosova’nın yanında olduğunu ve her zaman destekte bulunduğunu vurgulayarak, önümüzdeki süreçte TDBB ile Kosova’nın ilişkilerinin daha da güçleneceğini, bu kapsamda Kosova belediyelerinin TDBB’ye üye olması için elinden gelen çabayı sarf edeceğini belirtti. Bu çerçevede ilk olarak Nobırda Belediyesi’nin TDBB’ye üye olması için girişimde bulunacağını söyledi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da, Kosova ile yakın işbirliğinin Türkiye ve TDBB için önemli olduğunu ve Kosova ile çalışmaktan memnun olduklarını vurguladı. Kosova’dan daha çok üye belediye olmasını arzu ettiklerini ve yeni üyelerle birlikte daha aktif bir işbirliğinin mümkün olacağını belirten Solak, “Nobırda Belediyesi’nin TDBB’ye üye olması halinde Türkiye’den Kardeş Şehir bulunması ve ortak projeler için elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Pandemi sonrası ilk fırsatta Kosova Belediyeleri için Türkiye’de Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı ve uzman eğitimi programları düzenlenebililir” dedi.

31.08.2020