Bosna Hersek’in Bihaç şehrinde, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin katkılarıyla yaptırılan “Şehit ve Gaziler Anıtı”, 24 Temmuz 2020 tarihinde düzenlenen pandemi nedeniyle sade bir törenle açıldı.

Törene Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni temsilen, TDBB Yönetim Kurulu üyesi ve Novi Grad belediye Başkanı Semir Efendiç katıldı. Bihaç Belediye Başkanı Šuhret Fazlić törende yaptığı konuşmada: “İşbirliği içinde olduğumuz kurum uluslararası bir yapıya sahip olan Türk Dünyası Belediyeler Birliğidir. Birliğe Bosna Hersek dâhil dünyanın farklı ülkelerinden üye belediye ve şehirler bulunmaktadır. Bu anıt TDBB ile yaptığımız işbirliği neticesinde ortaya çıkan bir eserdir” dedi.

TDBB yönetim kurulu üyesi Semir Efendiç ise: “Bihaç Belediyesi bundan iki yıl önce, TDBB’ye yazı göndererek şehit ve gaziler anıtının yapılması konusunda bir talepte bulundu. Bu talep değerlendirildikten sonra açık ihale usulü ile bir yüklenici firma seçilmesi hususunda Bihaç Belediyesi ile anlaşmaya vardık. Firma belli olduktan sonra hızlı bir şekilde çalışmalar başlatılıp proje bitirildi” ifadelerini kullandı.

Semir Efendiç basına yaptığı açıklamada ise: “TDBB 30 farklı ülkeden 1200’e yakın üyesi bulunana uluslararası bir kuruluştur. Bu ve buna benzer projeler gerçekleştirmektedir. İsteriz ki gelecek kuşaklara işbirliğimizin her yerde bir izi kalsın. Bu anıt da onlardan bir tanesidir” dedi.

Anıt Hakkında

Bihaç’ın şehitleri ve gazilerinin anısına yapılan anıtın görünüşü, bu şehrin ve savunucularının 1992-1995 savaşında verdiği mücadeleyi sembolize etmektedir. Bihaç şehri ve civarı bir kuşatma çemberinin içinde kaldığından, çemberde bir boşluk bularak şehri ellerinde tutmayı başarmış ve kurtulabilmişlerdi. Anıtın üzerinde görünen boşluk da bu mücadeleyi ve Bihaç’taki Boşnakların çemberden kurtulmalarını simgelemektedir.

25.07.2020