Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Rusya Şehirler Birliği işbirliğinde, Türkiye ve Rusya yerel yönetimleri arasında “Covıd-19 Salgını ile Mücadelede Belediyelerin Çalışmaları” Konulu Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı, 10 Temmuz 2020 tarihinde video konferans yöntemi ile gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Rusya Şehirler Birliği Genel Müdürü Aleksandra İgnatyevna’nın yaptığı toplantıya Türkiye’den TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı katıldı. Rusya’dan ise, Rusya Şehirler Birliği Genel Müdürü Aleksandra V. İgnatyevna, Başkırdistan Ufa Belediyesi Başkan Yardımcısı Salavat Husainov, Rusya Şehirler Birliği Stratejik Planlama Bölüm Başkanı Аleksandır Prilepin, Moskova Şehir Meclisi, Yerel Yönetimler Komisyonu Başkanı Аleksandr Кozlov ve Tataristan Kazan Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanı Ruslan Galiahmetov katıldı. Ayrıca çok sayıda yerel yönetici de video konferansa dinleyici olarak katıldı.

Video konferans yöntemi ile yapılan toplantıda; Uğur İbrahim Altay “Su Yönetimi (İçme suyu, fatura erteleme vb.)”, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Toplu Ulaşım Hizmetleri, kısa ve esnek çalışma modelleri”, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu “Sosyal ve Mali Yardımlar (Para Yardımı, vergi, kira yardımı, gıda ve hijyen malzemesi dağıtımı)”, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı “Evde Bakım Hizmetleri, vefa destek ve dezenfekte çalışmaları, psikolojik destek hizmetleri” konuları hakkında bilgi verdi. Rusya’dan katılan belediye başkanları ve uzmanlar ise, Corona virüs ile mücadelede Rusya yerel yönetimleri tarafından alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Toplantıda, sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için bu tarz toplantıların daha sık yapılması, fikir alışverişinde bulunarak bilgi ve tecrübelerin aktarılması ve en iyi uygulamaların paylaşılarak ortak çalışmaların yapılması gerektiğine değinildi.

Toplantıda ayrıca, dijital teknolojilere yatırım yaparak geliştirmenin, sadece şehirlerdeki yaşam kalitesini artırmak için değil, aynı zamanda Coronavirüs gibi küresel felaket olaylarında uzaktan veri alışverişinin sağlanması için de önemine vurgu yapıldı.

12.07.2020