Kosova’nın Vushtrri Şehri Belediye Başkanı Xhafer Tahiri ve beraberindeki heyet, 04 Mart 2020 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la Birlik merkezinde gerçekleştirilen görüşmede, TDBB üyeliği süreci, kardeş şehir ilişkileri, işbirliği ve ortak proje imkânları değerlendirildi.

Görüşmede Fahri Solak, “Kosova ile var olan ilişkilerimizi yeni üyeler ve ortak projelerle daha da güçlendirmek isteriz. Kosova yerel yönetimlerinin gelişmesi için her alanda destek olmaya hazırız. Ortak kültürel faaliyetler düzenleye biliriz. TDBB olarak Kosova Belediyelerine yönelik bilgi ve tecrübe paylaşımı ve uzman eğitim programları düzenleye bilir, yeni kardeş şehirler kurulması ve var olan kardeş şehirlerle de daha aktif çalışılması için elimizden gelen desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Vushtrri Belediye Başkanı Xhafer Tahiri ise “En yakın zamanda TDBB’ye üyelik başvurusunda bulunacağız. TDBB ile çalışmak bizi çok memnun eder. Şehrimiz Vushtrri’de 15. Yüzyıldan kalma bir saat kulesi var. Onu restore etmek istiyoruz ve bu konuda TDBB’den destek bekliyoruz. Ayrıca TDBB aracılığıyla Türkiye’den bir belediye ile kardeş olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ziyaret günün anısına karşılıklı hediyeleşme ve fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

05.03.2020