Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin destekleyen kuruluşlar arasında yer aldığı “4. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği”, Türk Dünyası Çocuk Vakfı (TDÇV) tarafından Ankara Valiliğin himayesinde, Altındağ Belediyesi ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğinde, 5-7 Mart 2020 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.
Şenliğin açılış törenine, Ankara Valisi Vasip Şahin, TDBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Türk Dünyası Çocuk Vakfı Başkanı Güngör Azim Tuna, siyasi parti temsilcileri, yerel yöneticiler, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Ankara Valisi Vasip Şahin, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kuşatılmaya çalışıldığı bir dönemde Türk dünyasının, sembolik de olsa projeleriyle, ilim ve fen yolunda attığı adımlarla bir araya gelmesinin önemli olduğunu söyledi. Şenliğin, Türk dünyasının birlik beraberliğini dünyaya göstereceğini belirten Şahin, projelerini sergileyen çocukların, gelecekte daha profesyonelce, çok daha ileri teknolojileri üreten bir nesil olacağına inandığını dile getirdi.
Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı da etkinlikle bir araya gelen Türk dünyasının, birlik ve beraberlik içinde ve ortak değerler noktasında hareket ettiğini dünyaya gösterdiğini kaydetti.
21 ülkeden 90 projenin sergilendiği şenlikte bir de yarışma yapıldı. Teknoloji, tıp, enerji, savunma ve sanayi alanlarında yerli ve milli beyinlerin yetişmesinde umut vaat eden projeler, TÜBİTAK, Türk Patent Enstitüsü ve Üniversite öğretim üyelerinden oluşan jüri heyetince “yenilikçilik, uygulanabilirlik, sürdürülebilirlik ve sosyal etki” kriterleri bağlamında ele alınarak değerlendirildi.
Şenlik kapsamında “buluş” ve “engellilerin hayatını kolaylaştıracak projeler” dallarında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere ödülleri Vali Vasip Şahin ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.
Amacı Türk dünyasından gelen çocukların bilimsel proje yapma kabiliyetlerinin artırılması, çocukların kaynaşması olan projeyle kültürel işbirliğinin güçlendirilmesi ve ortaokul seviyesinde okuyan öğrencilerin yeni icatlar yapmaya teşvik edilmesi hedefleniyor.
Buluş ve yeni icatlar yarışmasına yapılan başvurular arasından seçilen toplam 90 proje, 5-7 Mart 2020 tarihlerinde Altındağ Kapalı Spor Salonu’nda sergilendi.

09.03.2020