Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Moğolistan Belediyeler Birliği’nin talebi üzerine Corona Virüsü salgını nedeniyle Moğolistan’a maske yardımı yapıldı.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artarken virüs çeşitli ülkelere de hızla yayılmaya devam ediyor. Moğolistan da Çin’le olan uzun sınırından dolayı corona virüsün ülkeye yayılmaması için önlemler almaya devam ediyor.

İki ülke arasında gelişen yakın ilişkiler neticesinde birçok alanda işbirliği yapan TDBB ve Moğolistan yerel yönetimleri, son olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün acil durum ilan ettiği Corona virüsü nedeniyle işbirliğine giderek, TDBB tarafından Moğolistan’a 20 bin maske gönderildi.

Moğolistan, TDBB’ye üye olan 30 ülkeden biridir. Ülkeden Moğolistan Belediyeler Birliği dahil 32 TDBB üyesi bulunmaktadır. Ayrıca Moğolistan TDBB Yönetim Kurulu’nda temsil edilen 11 ülkeden biridir. Son yıllarda TDBB ve Moğolistan arasında karşılıklı ziyaretlerin yanı sıra bilgi ve tecrübe paylaşım programları, kardeş şehir ilişkileri ve uzman eğitim programları sıkça düzenlenmektedir.

03.03.2020