Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve üye belediyeler Bahçelievler, Esenler, Kartal, Pendik ve Sarıyer Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, “Kırgızistan Okul Öncesi Eğitim Yöneticileri Uzman Eğitim Programı”, 16-22 Şubat 2020 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Roza Otunbaeva Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Roza Kaıykova, Talas İlçesi Kamu Yönetimi Bölümü Başkan Yardımcısı Zina Baialieva, Kırgız Cumhuriyeti Kamu Yayın Kuruluşu Birinci Radyo Genel Yayın Yönetmeni Taalaigul Sydykbekova, Çon-Alay Bölgesi Eğitim Bölümü Başkanı Pazyl Baktybaev, Janı-Talap Anaokulu ve Gelişim Merkezi Müdürü Zhenishkul Mursalıeva, Kara-Köy Lisesi ve Gelişim Merkezi Müdürü Kyzaiym Zairova, Kırgız-Kıştak Anaokulu Müdürü ve Gelişim Merkezi Atölye Çalışmaları Düzenleyicisi Azada Arzybaeva, Teploklyuçenko Çocuk Eğitim Merkezi ve Gelişim Merkezi Müdürü Gulnar Abykeeva, Baş-Kayındı Anaokulu ve Gelişim Merkezi Müdürü Nurzat Bakelova, Nur-Ayım Anaokulu ve Gelişim Merkezi Müdürü Kurmanzhan Murashova, Zardalı Köyü Kara-Bak Mera Komitesi Başkanı Zhanibek Tulanov ve Jaş-Tilek Anaokulu ve Gelişim Merkezi Müdürü Aitilla Turatova katıldı.

Programın ilk günü heyet, Bahçelievler Kocasinan anaokulunu ziyaret etti. Heyete burada Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı Helin Görgül eşlik etti. Çocuklar için hazırlanan etkinlik çadırında ise heyet, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır ile bir araya geldi. Aynı gün heyet TDBB’yi ziyaret ederek TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile görüştü. Heyete birliğin çalışmaları ve program hakkında bilgi verildi.

Programın ikinci günü eğitimciler, Pendik Belediyesi “Aile Çocuk Eğitim Merkezi”ni ziyaret etti ve sınıfları gezerek okul ve eğitimi hakkında bilgi aldı. Aynı gün öğleden sonra eğitimciler, Kartal Belediye Başkan Vekili Mustafa Oktay Aksu tarafından belediye başkanlığı binasında ağırlandı. Ardından Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü ve Masal Müzesini ziyaret etti.

19 Şubat 2020 Çarşamba günü heyet, Küçükçekmece Papatya Anaokulunu ve Küçükçekmece Belediye Anaokulunu ziyaret etti. Heyete, Küçükçekmece Milli Eğitim Şube Müdürü İsa Kanıcı ve Papatya Anaokulu Müdürü Bülent Demir eşlik etti.

Programın dördüncü günü katılımcılar, Bakırköy Adalet Anaokulunu ziyaret etti. Heyete, Okul müdürü ve Cezaevi Müdürü eşlik ederek burada bulanan çocuklara nasıl eğitim verdiklerini ve neler yaptıklarını anlattılar. Aynı gün katılımcılar Başakşehir’de bulunan Bahçeşehir Anaokulunu ziyaret edip eğitim hakkında bilgi alıp çocuklarla bir araya geldiler.

Programın son günü olan 21 Şubat 2020 Cuma günü, Sarıyer Belediyesi’nin gündüz bakım evleri ziyaret edildi. Heyete Sarıyer Belediyesi’nin anaokullarından sorumlu personeli eşlik etti. Aynı gün öğleden sonra ise Esenler Belediyesi Esma Biltacı Anne Çocuk Kampüsü ziyaret edildi.

Programın sertifika töreni ve akşam yemeği Esenler Belediyesi ev sahipliğinde yapıldı. Törene, Kırgız heyetin yanı sıra TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Esenler Belediyesi Başkan yardımcısı Abdulkadir Şengör katıldı. Kapanış yemeğinde eğitimciler, programın kendileri için çok iyi geçtiğini, çok faydalı bilgiler öğrendiklerini ve burada gördükleri örnek çalışmaları Kırgızistan’da da uygulayamaya çalışacaklarını ifade ederek, başta TDBB olmak üzere katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara teşekkür ettiler.

Program, 22 Şubat 2020 Cumartesi günü İstanbul kültür turundan sonra heyetin ülkesine dönmesi ile tamamlandı.

24.02.2020