Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Başkanı Uğur İbrahim Altay Başkanlığındaki TDBB Yönetim Kurulu heyeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu ziyaret etti.

Dışişleri Bakanlığı konutunda 10 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilen ziyarete, TDBB Başkanı Altay’ın yanı sıra TDBB Yönetim Kurulu üyeleri Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Başiskele Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

TDBB’nin çalışmaları hakkında Bakan Çavuşoğlu’nu bilgilendiren Altay, “Ülke ziyaretlerinde TDBB’den bir temsilcinin resmi heyette olması, yerel düzeyde ilişki kurmada ve mevcut ilişkileri geliştirmede faydalı olacaktır. Kardeş şehir ilişkilerinin değişen ihtiyaçlara göre yeni bir düzene sokulmasının yararlı olacağını düşünüyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, çalışmalarından dolayı TDBB yönetimine teşekkür ederek, yeni yönetime başarılar diledi. Çavuşoğlu, “Ülkeler arası ilişkilerde yerel diplomasi önemli bir yer tutmaktadır. Kardeş şehir ilişkilerine yeni bir boyut kazandırmak gerektiğine katılıyorum. Sadece imza atıp kardeş şehir olmak yeterli değil. Kardeş olacak şehirler arasında somut projeler üzerinde mutabık kalınmalı. Dış politikada TDBB gibi kurumların çalışmalarına ihtiyacımız var. Biz sizlere elimizden gelen desteği vermeye ve TDBB ile yakın işbirliği yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Heyet üyelerinin dost ve kardeş ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle ilgili bilgi vermesiyle devam eden görüşme, günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

TDBB Heyeti, daha sonra Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı’yı makamında ziyaret ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

11.02.2020