Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve üye belediyeler Bağcılar, Başakşehir, Beykoz, Beyoğlu, Eyüpsultan, Sancaktepe, Üsküdar ve Zeytinburnu Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, “Hırvatistan Belediye Başkanları Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı”, 02-08 Şubat 2020 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Hırvatistan Belediyeler Birliği Başkanı ve Jasenice Belediye Başkanı Martin Bariçeviç, Kostajnica Belediye Başkanı Dalibor Bişçan, Slatina Belediye Başkanı Denis Ostroşiç, Darda Belediye Başkanı Anto Vukoje ve Hırvatistan Belediyeler Birliği müdürü Mladen Puşkariç katıldı.

Programın ilk günü heyet, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’u makamında ziyaret etti. Heyete “Sıfır Atık Projesi” sunumu ve saha gezisi yaptırıldı. Aynı gün heyet TDBB’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak’la bir araya geldi. Görüşmede heyete TDBB’nin uluslararası çalışmaları ve program hakkında bilgi verildi ve işbirliği imkanları değerlendirildi.

Programın ikinci günü katılımcılar, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’yi ziyaret etti. Ziyaretin ardından katılımcılar “Yerel Yönetimlerde Kamu Sağlığı ve Dezavantajlı Gruplara (Engelli, Yaşlı) Yönelik Hizmetler” konulu sunumu dinlediler ve saha gezisi yaptılar. Aynı gün katılımcılar Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından katılımcılar “Belediyelerde Çöp Toplama ve Ayrıştırma” konulu sunumu dinlediler ve saha gezisi yaptılar.

05 Şubat 2020 Çarşamba günü heyet, Beykoz Belediyesi’ni ziyaret etti ve heyeti Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin ağırladı. Beykoz Belediyesi’nde heyete “Sosyal Belediyecilik Hizmetleri” sunumu yapıldı ve saha gezisi gerçekleştirildi. Aynı gün heyet, Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’yü makamında ziyaret etti. Ardından “Evde Bakım Hizmetleri” adlı sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı.

06 Şubat 2020 Perşembe günü katılımcılar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i ziyaret etti, ardından “Atık Toplama ve Ayırma” konulu sunumu dinlediler ve saha gezisi yaptılar. Öğleden sonra katılımcılar tarihi yarımadada kültürel ve tarihi yerleri gezdi.

Programın son günü olan 07 Şubat 2020 Cuma günü heyet, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’i makamında ziyaret etti. Ziyaretin ardından heyet “Mesleki Eğitim Kursları” konulu sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı. Anı gün öğleden sonra heyet, Beyoğlu Belediyesini ziyaret etti. Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Rüstem Dindaroğlu heyete Beyoğlu Belediyesi’nin sosyal marketini gezdirdi.

Programın sertifika töreni ve akşam yemeği TDBB ev sahipliğinde yapıldı. Heyet Birlik merkezinde Fahri Solak’la bir araya gelerek bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Hırvatistan ve Türkiye’nin işbirliğinin gelişmesi için yerel yönetimlerin üzerine düşeni yapması gerektiğine değinildi. Katılımcılar, programın kendileri için çok verimli geçtiğini ve ilerleyen yıllarda bu tarz programların yapılmasını arzu ettiklerini belirttiler.

Program, 08 Şubat 2020 Cumartesi günü İstanbul kültür turundan sonra heyetin ülkesine dönmesi ile tamamlandı.

10.02.2020