Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Bursa Büyükşehir, Osmangazi ve Zeytinburnu belediyeleri işbirliğinde düzenlenen “Moğolistan Arkhangai Belediyesi Türkiye Programı”, 16-22 Ocak 2020 tarihlerinde Bursa ve İstanbul’da gerçekleştirildi.

Programa, Arkhangai Vilayeti Meclis Başkanı Usukhbayar Bider, Arkhangai Valisi Munkhnasan Tsogoo, Arkhangai Vali Yardımcısı Bolormaa Byambatsogzol, Arkhangai Meclis Üyeleri Otgonjargal Choidogdemid, Enkhamar Dorjgotov, BattsetsegBatjargal, Batbold Munkhbayar, Boldbaatar Zangir, ChoijiljambaTserendolgor, Munkhbat Dagvadorj, Batdorj Merdee, Tumenjargal Byambatsogzol ve Erdenebazar Sanjaa, Arkhangai Çevre ve Turizm Ajansı Departmanı Müdürü Bayanmunkh Nyamdechin, Arkhangai Khangaisoum ilçesi Kaymakamı Urnukhbayar Dashvandan, Arkhangai Erdenebulgansoum ilçesi Kaymakamı Gurvantamir Jamts, Arkhangai Erdenemandalsoum ilçesi Kaymakamı Boldbaatar Enebish, Arkhangai Khotontsoum ilçesi Kaymakamı Batbaatar Dashzeveg, Arkhangai Tsetserlegsoum ilçesi Kaymakamı Munkhbat Purevjav ve Arkhangai Vilayeti Meclisi uzmanı Zorigtkhuu Tsogoo katıldı.

Programın ilk günü heyet Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı makamında ziyaret etti. Moğolistan Arkhangai Vilayeti Meclis Başkanı Usukhbayar Bider burada yaptığı konuşmada, “Arkhangai şehri olarak Türkiye’deki birçok kurumla uzun zamandır çok yakın işbirliği yapmaktayız. Ama yerel yönetim bağlamında Türkiye’de kardeş şehrimiz yoktur. Bu nedenle sizinle kardeş şehir olarak bu boşluğu doldurmak istiyoruz. Doğa ve tarihi özelliklerimizden dolayı turizm konusunda da işbirliği yapabiliriz. 2020 yılı UNESCO tarafından Bilge Kağan ve Tonyukuk yılı olarak ilan edildi. Dolayısıyla, sizin ana topraklarınız olan Arkhangai’da Osmangazi ile beraber uluslararası bir sempozyum düzenleme teklifinde bulunuyoruz. Osmangazi ile kardeş şehir olmamız durumunda Arkhangai’nin merkezinde bir park yapmak isteriz. Ayrıca Temmuz ayında Moğolistan’da büyük bir festival düzenlenecek sizleri de bu vesile ile Arkhangai’a davet ediyoruz” dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, “Arkhangai ile kardeş olma teklifini hemen meclisimize sunacağız. Bilge Kağan ve Orhun yazıtlarının orda olması hasebiyle tarihi ve kültürel bir bağ kurarak bu kardeşlik konusunda olumlu karar almaya çalışacağız. Kardeşliğe bir anı olarak bahsetmiş olduğunuz parka karşılık biz de burada bir park yaparız ve o parkın adını da Bilge Kağan Arkhangai kardeşlik parkı olarak veririz. Biz 16 yıldır her yıl Nisan ayında Bursa’nın Fethini kutluyoruz ve farklı etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliğe kardeş belediyelerimiz de katılıyor. Bu etkinliğe sizi de davet ediyoruz. Her iki belediyede meclisten kardeşlik kararı alınca, burada protokol imzalarız. 2020 yılı UNESCO’nun belirlemiş olduğu Bilge Kağan yılı münasebetiyle sempozyumu birlikte Arkhangai’de yaparız” şeklinde konuştu.

Aynı gün heyet Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı da makamında ziyaret ederek işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmaların yapılması için bir görüşme gerçekleştirdi.

Programın İstanbul ayağında ise heyet Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’u ziyaret etti. Heyet Zeytinburnu’nda saha gezi yaparak çalışmaları yerinde inceledi.

Heyet program çerçevesinde TDBB’yi de ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak’la bir araya geldi. Solak görüşmede yaptığı konuşmada, “Moğolistan TDBB’nin yakın çalıştığı üye ülkelerden biridir. Moğolistan’dan 30dan fazla üyemiz var ve Yönetim Kurulunda temsil edilen 10 ülkeden biri. Bu işbirliğinden memnunuz. Siz bu sene 5. Moğol heyetisiniz. Moğolistan Belediyeler Birliği de yakın zamanda TDBB üyesi olacak ve böylece ilişkilerimiz daha da gelişecek. Türkiye-Moğolistan ilişkilerinin 50 yılı geride bırakması ve 2020 yılının UNESCO tarafından ‘Bilge Kağan Tonyukuk Yılı’ ilan edilmesi nedeniyle de güzel projelerin yapılacağına inanıyorum. Osmangazi ile kardeş şehir ilişkisi kurulması için TDBB gerekli koordinasyonu yapacaktır. Nisan ayı içinde Bursa’da kardeş şehir protokolü imza töreni yapılabilir” dedi.

Arkhangai Meclis Başkanı Usukhbayar Bider, “Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyorum. Program çok iyi ve verimli geçti. Arkhangai’nin Türkiye’de hiç kardeş şehri yoktu ve bu bizim için bir eksiklikti. Bu anlamda bu kardeş şehir protokolü bizim için önemli bir adım olacak. TDBB ile çalışmaktan ve ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyarız. Sizleri de aynı şekilde ülkemizden ağırlamak isteriz” dedi.

Heyet, program boyunca Bursa ve İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini de gezdi. Program, 22 Ocak 2020 Çarşamba günü heyetin ülkesine dönmesi ile sona erdi.

24.01.2020