Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Tavşanlı Belediyesi işbirliğinde, Bosna Hersek’in Doboj İstok şehrinde Klokotnica İlköğretim Okulu’nda yaptırılan Türkçe sınıfı, 20 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilen törenle açıldı.

Açılış törenine, Tuzla Kantonu Hükümeti Eğitim ve Bilim Bakanı Fahret Brašnjić, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratic, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahri Solak, Tavşanlı Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Aka ve Klokotnica İlköğretim Okulu Müdürü Senada Dzanic katıldı.

Tuzla Kantonu Hükümeti Eğitim ve Bilim Bakanı Fahret Brašnjić açılışta yaptığı konuşmada, “Çocuklarımızın daha iyi eğitimini sağlayacak sınıfın açılışında bulunmak benim için ayrı bir mutluluktur. Beni ayrıca mutlu eden bizim en yakın dostlarımızdan olan Türkiye Cumhuriyeti ile kurduğumuz dostluk köprüsüdür. Bosna Hersek’e ve Doboj Istok’a olan katkılarından dolayı onlara can-ı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Doboy İstok’un Kardeş Şehri Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ise, “Bosna Hersek’li kardeşlerimizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Bize gösterilen misafirperverlikten dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bosna Hersek’te öğrencilerimizin Türkçeyi seçmeli ders olarak seçmesi bizleri çok memnun ediyor. Açılan bu sınıfın hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Klokotnica İlköğretim okulunun öğrencileri açılış töreninin ardından Boşnakça ve Türkçe şarkılar söyleyip Bosna ve Türkiye’ye ait geleneksel oyunlar oynayarak mini bir gösteri düzenlediler.

Doboj İstok’ta açılan bu sınıf ile, TDBB ve üye belediyeler işbirliğinde Bosna Hersek’te açılan Türkçe sınıfı sayısı 26’ya yükseldi. 

23.12.2019