Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve kardeş şehri Tavşanlı Belediyesi işbirliğinde alınan itfaiye aracı, 20 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen törenle Bosna Hersek Doboj İstok Belediyesi’ne teslim edildi.

Törene, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratic, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak, Tuzla Kantonu yetkilileri, Tavşanlı Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Aka, Yerel Yöneticiler ve davetliler katıldı.

Heyet üyelerinin Doboj İstok Şehitliğini ziyareti ile başlayan teslim töreninde, Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratic TDBB ve Mustafa Güler’e destekleri için teşekkür ederek, “Doboj İstok Belediyesi olarak TDBB’nin ve kardeş şehrimiz Tavşanlı’nın desteğini daima yanımızda hissediyoruz. Bu noktada TDBB yöneticilerine, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’e ve tüm Türk kardeşlerimize teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler ise “Bosna Hersekli kardeşlerimizle sürekli iletişim halindeyiz. Belediye olarak Tavşanlı halkı adına Bosna’ya gönül köprüsü kurduk ve daima bu kardeşlerimizin yanındayız. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile birlikte itfaiye aracı satın alarak Doboj İstok Belediye Başkanı Sayın Kemal Bratic’e teslim ettik. Aracın, yangınlarda değil de daha çok su temini amacıyla kullanılması temennisiyle Boşnak kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Misafirperverlikleri dolayısıyla Boşnak kardeşlerimize şükranlarımı sunuyor, dostluk ve kardeşliğimizin daha da pekişmesi adına gayretlerimizi sürdüreceğimizi belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da törende yaptığı konuşmada, TDBB’nin temel amacının dost ve kardeş ülkeler arasında yerel yönetimler alanında iş birliğine geliştirmek olduğunu belirtti. Solak, Bosna’nın TDBB’nin yakın ve aktif çalıştığı ülkelerden bir tanesi olduğunu ifade etti. TDBB’nin 30 farklı ülkeden 1.170 belediye üyesiyle faaliyet yürüttüğünü dile getiren Solak, Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerle gittikçe daha da gelişen diplomatik, siyasi ve ekonomik ilişkileri yerel yönetimler alanında da sağlamaya çalıştıklarını kaydetti. Solak, “Üye ülkelerdeki belediyelerin gerek insan kaynakları altyapısını güçlendirmek gerekse ekipman ve teknik altyapısına katkıda bulunmak amacıyla faaliyet yürütüyoruz. Bosna’dan 28 tane belediye üyemiz var. Bosna Hersek aynı zamanda TDBB Yönetim Kurulunda temsil edilen 11 ülkeden bir tanesidir. Son 5 yılda Bosna’da 50’ye yakın Proje hayata geçirildi. Bugün teslim edilen itfaiye aracının Doboj İstok halkına hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından itfaiye aracının anahtarı sembolik olarak Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bratiç’e teslim edildi. Kemal Bratiç’in de teşekkür plaketlerini takdimi ile tören sona erdi.

23.12.2019