Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Bağcılar Belediyesi işbirliğinde, Yunus Emre Enstitüsü (YEE)’nün “Tercihim Türkçe Projesi” kapsamında Bosna Hersek’in Jablanica şehrindeki JU Osnavna Skola Suljo Cilic İlkokulunda donatımı yaptırılan Türkçe sınıfının açılış töreni, 19 Aralık 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

Açılış programına, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Jablanica Belediye Başkanı Salem Dediç, Bosna Hersek Neretva Kantonu Ticaret, Turizm ve Çevre Bakanı Aydın Teletoviç, T.C. Mostar Başkonsolos Muavini Gamze Algün, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, kardeş okul Bağcılar Hayriye Kayraklı İlkokulu Müdürü Bayram Çetin, Türk Temsil Heyet Başkanlığı Jablanica ve Butmir heyeti üyeleri ile basın mensupları ve davetliler katıldı.

Bosna’da kardeş şehirleri olan Buzim ve Travnik’te daha önce 2 Türkçe sınıfı açtıklarını belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Aliya İzzetbegoviç’in emaneti olan Bosna’ya ne yapsak az olur. İki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine yönelik hizmetlerimize devam edeceğiz” dedi.

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, merhum Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’i anarak başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bağcılar Belediyesi olarak, en zor sınavlardan geçen Bosna Hersek’li kardeşlerimizi her zaman yanındayız. Bosna her zaman bizim ikinci vatanımız oldu. Her ziyaretimiz sırasında kendimizi evimizde hissettik. Burada bizlere gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum. Bosna Hersek’te toplam 7 bin gencin Türkçeyi seçmeli ders olarak tercih etmesi bizleri çok memnun etti. 2018 yılında Buzim Belediyesi İlköğretim Okulu ile Travnik şehrindeki Travnik Belediyesi İlköğretim Okulunda olmak üzere 2 Türkçe sınıfını inşa ederek hizmete sunduk. Bağcılar Belediyesi olarak bu konuda da üzerimize düşeni yapmaya gayret gösteriyoruz. Üçüncü Türkçe sınıfını da Bosna’nın Jablanica şehrindeki Suljo Cilic İlkokulunda açmanın huzurunu yaşıyoruz. 30 kişilik sınıfta akıllı tahta, aydınlatma sistemi, kalorifer düzeneği dahil tüm donanımları bulunuyor. Bosnalı kardeşlerimize hayırlı olsun”.

Konuşmaların ardından Türkçe sınıfı kurdelenin kesilmesiyle hizmete açıldı. Heyet daha sonra sınıfları dolaşarak yetkililerden bilgi aldı. Program öğrencilerin folklor gösterisiyle sona erdi.

21.12.2019