LinksLinks2

Karabük’ün evleriyle dünyaca ünlü ilçesi Safranbolu’nun, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Listesi’ne alınışının 25. Yılı, 17 Aralık 2019 tarihinde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Safranbolu’da düzenlenen “UNESCO’da Çeyrek Asır” programına; Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, önceki dönem Safranbolu Belediye Başkanları, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu uzmanı Şule Ürün ve davetliler katıldı.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse törende yaptığı konuşmada, Safranbolu’nun UNESCO’ya alınışının 25. yılını kutlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Köse, şunları kaydetti: “Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin 20. basamak yılı ve Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınışının 25. basamak yılı bizim dönemimize gelmesi ayrıca gurur verici. Halkımıza Safranbolu’yu yönetmek üzere, bizlere bu şansı verdiği için teşekkür ediyor, taşıdığımız sorumluluğun farkında olduğumuzu ve bunun gururunu taşıdığımızı ifade etmek istiyorum”.

Programda konuşan Safranbolu Kaymakamı Ürkmezer, Safranbolu’nun UNESCO’ya alınışının 25. yılında görev yapmaktan dolayı kendisini şanslı hissettiğini söyledi. Ürkmezer, “1970’lerde başlayan süreç, 1994 ile birlikte Türkiye’de UNESCO’nun tanıtılmasında çok önemli bir yere sahip olan Safranbolu UNESCO listesine dahil ediliyor. UNESCO, Safranbolu’nun marka tanınırlığına büyük katkı sağlıyor. Son 25 yıldaki çalışmalara baktığımızda, Safranbolu UNESCO’ya katılışının ne kadar haklı olduğunu, kendi yaptığı çalışmalarla ortaya koyuyor” diye konuştu.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak ise Safranbolu’nun ülkemizin özgün, kendine has ve nadide bir şehri olduğunu ifade etti. UNESCO koruması altında eserler açısından Türkiye’nin çok zengin bir ülke olduğunu belirten Solak, “Bütün şehir bazında korunmaya mazhar olmuş şehir sayısı ise çok az. Makedonya’nın Ohri şehri de bu statüde bir şehir. Her iki şehrin de Birliğimizin üyesi olması ve ayrıca bu iki şehrin kardeş şehir olması da ayrıca sevindirici. Safranbolu hem turistik açıdan hem kültürel mirasın korunması, sürdürülmesi açısında hem de ülkemizin yabancı ülkelerde temsil edilmesi, bir model olarak gelen giden heyetlere sunulması açısında büyük bir zenginlik. Biz bunu Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin çalışmalarında yakından gözlemleme imkanı buluyoruz. Türkiye deyince her ülkenin farklı bir ilgisi var. Bazıları deniz, kum, plaj, bazıları daha kültürel varlıklara ilgi duyuyor. Safranbolu’da bunların içerisinde özgün yeri olan, bilinen ve görülmek istenen şehirlerden birini oluşturuyor” dedi. Solak konuşmasında ayrıca Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve yürüttüğü çalışmalar hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu uzmanı Şule Ürün, barışın insanların zihninde inşa etmek düşüncesiyle 1945 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) temel amacının eğitim, doğa bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler, kültür, bilgi, iletişim aracılığıyla insanların refahına katkı sağlamak olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından “Kültürel Miras ve Korumacılıkta Safranbolu Örneği”, “kent İtibarı ve Yaşam Kalitesinin Topluma Etkisi”, “Müzekent Safranbolu” konulu panel ve söyleşiler gerçekleştirildi.

Kutlama programı kapsamında aynı gün akşam ise Güzel Sanatlar Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Çok Sesli Korosu tarafından konser verildi.

Safranbolu

“Korumanın başkenti”, “Osmanlı’nın parmak izi”, “En iyi korunan 20 kent” ve “Açık hava müzesi” gibi unvanların sahibi olan Safranbolu’da, Osmanlı kent kültürünün en önemli yapı taşları olan ve zamanla terk edilen tarihi konakların geri kazandırılması için çalışmalar başlatıldı.

1975’te Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 1976’da Safranbolu’da yerel yönetimlerin almış olduğu koruma kararlarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesinin ilk adımları atılan Safranbolu, 1970’lerde başlayan koruma bilinciyle 17 Aralık 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alındı. Safranbolu, aradan geçen 25 yılda kendini yenileyerek her yıl bir milyondan fazla turist ağırlamaya başladı. Başlatılan çalışmalarla kendini yenileyen Safranbolu’da, 1400 tarihi yapıdan 700’ü restore edilerek turizme kazandırıldı.

Kültürel zenginliklerini korumadaki başarısıyla adından söz ettiren Safranbolu, Türkiye’de, kent ölçeğinde Dünya Mirası Listesi’ndeki tek yer olma özelliğini taşıyor.

18.12.2019

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43