Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Keçiören Belediyesi tarafından dünyaca ünlü Kırgız edebiyatçı Cengiz Aytmatov’un 91’inci yaş gününde yaptırılan heykelinin açılışı, 13 Aralık 2019 tarihinde düzenlenen törenle yapıldı.

Cengiz Aytmatov Parkındaki heykelin açılış törenine, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Kalecik Belediye Başkanı Duhan Kalkan, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, yabancı misyon temsilcileri, bürokratlar, basın mensupları, Kırgız öğrenciler ve Keçiörenli’ler katıldı.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok törende yaptığı konuşmada; “İnsanlığın tarihini edebiyatçılar, yazarlar, şairler ve sanatçılar yazmıştır. Bunlardan bir tanesi de Cengiz Aytmatov’dur. Bugün burada Cengiz Aytmatov anıtının açılışını yapıyoruz. Bu parka baktığımız zaman Cengiz Aytmatov’un eserleriyle bütünleştiğini görürüz. Cengiz Aytmatov eserleriyle dünya durduğu müddetçe var olacak” dedi.

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev ise Kırgız halkı için çok değerli olduğunu belirttiği Cengiz Aytmatov anıtı için Altınok’a teşekkür etti. Junusaliyev, parka Aytmatov’un heykelinin dikilmesi için çalışmalar başlattıklarını ve parkta bir Kırgız çadırı kurulmasını da planladıklarını da bildirdi.

Konuşmaların ardından Aytmatov’un Brüksel Büyükelçiliği görevi sırasında yazdığı “Issık Göl” şarkısını Kırgız yöresel sanatçıları seslendirmesi ile tören sona erdi.

14.12.2019