Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Bağcılar, Beykoz ve Selçuklu (Konya) Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, Kazakistan Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri Türkiye ziyareti programı, 2-9 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Programa, Türkistan Eyaleti ve Çimkent şehrinden İhlas Vakfı Başkanı Halilullah Majanov, Cennet Ferdeus Vakfı Başkanı Abducappar Smanov, Zekat Derneği Başkanı Bekaidar Amre, Şardara Hacı Derneği Başkanı Suleymanov Israyl, Sevap Derneği Başkanı Alimcan Anaşyev ve İş adamı Askar Askeroğlu katıldı.

Heyet ziyaret programı kapsamında, Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya geldi. Kendilerine gösterilen ilgi ve destekten memnun kaldıklarını belirten heyet, TDBB’ye teşekkür etti. Görüşmede Birlik çalışmaları ve Kazakistan’a yönelik projeler hakkında karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu. Heyet daha sonra TDBB Yönetim Kurulu Üyesi Bağcılar Belediyesini ziyaret etti. Bağcılar Belediyesi ile kardeş şehir olan Çimkent ile çok yönlü iyi ilişkiler geliştirilmesi amacıyla yapılabileceklerin konuşulduğu ziyarette heyet, Bağcılar Belediyesine destekleri için teşekkür etti.

Heyet daha sonra Konya’ya geçti ve TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı makamında ziyaret etti. Konya ziyareti kapsamında TDBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuklu Belediyesini ziyaret eden heyet ayrıca Hz. Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri (Şeb-i Arûs)’ne de katıldı.

Heyet ayrıca İzmir, Denizli, Isparta ve Bursa’da çeşitli sivil toplum kuruluşları ile görüştü. İstanbul’un dini, tarihi ve kültürel mekânlarını gezdikten sonra ülkelerine döndü.

10.12.2019