İstanbul Üniversitesi tarafından düzenlenen ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından desteklenen “Tonyukuk Yazıtının Yayımlanışının 120. ve Moğolistan-Türkiye Arasındaki Diplomatik İlişkilerin Başlangıcının 50. Yılları Dolayısıyla Moğolistan’daki Eski Türk Yazıtları” konulu çalıştay, 22 Kasım 2019 tarihinde yapıldı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Moğol Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştaya, aralarında Hayati Develi, İlyas Topsakal, Mustafa S. Kaçalin, Hakan Aydemir, İgor Kormuşin, Yong-Song Li, Uğur Uzunkaya, Özlem Ayazlı, Berker Keskin, Zemire Gulcalı, Ahmet Taşağıl, Sevim Erdem, Hacer Tokyürek, Mihaly Dobrovist, Mehmet Ölmez, Marcel Erdal, İbrahim Taş, Faysal Okan Atasoy, Ganjidma Chimeddorj ve Engin Çetin’in de bulunduğu çok sayıda akademisyen ve uzman Katıldı.

Çalıştayda, Türkiye-Moğolistan ilişkilerinin geçmişten günümüze olan gelişimi ayrıntılarıyla masaya yatırıldı.

Türkiye ile Moğolistan arasındaki diplomatik ilişkiler 24 Haziran 1969 tarihinde başlarken, 1990’lı yıllardan itibaren gelişen temaslar 1996’da Ulanbator’da Türkiye Büyükelçiliğinin, 1997’de de Ankara’da Moğolistan Büyükelçiliğinin açılmalarıyla hız kazandı.

Moğolistan, tarihte bilinen en eski Türk yazıtı olan Orhun abidelerine ev sahipliği yapıyor. Bu bağlamda Türkiye, kökleri asırlar öncesine dayanan Türk-Moğol ilişkilerine özel önem veriyor. Moğolistan da aynı anlayışı benimserken, 2011’de kabul ettiği Dış Politika Konsepti’nde ABD, AB, Japonya, Güney Kore ve Hindistan’ın yanı sıra Türkiye’yi “üçüncü komşu” olarak belirledi.

24.11.2019