Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Beykoz, Fatih, Gebze, Sancaktepe ve Ümraniye Belediyeleri, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) işbirliğinde düzenlenen, “TDBB Kırgızistan Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı”, 24-30 Kasım 2019 tarihlerinde Sakarya ve İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Temsilcisi Mirbek Kozhoev,  Yerel Yönetimler ve Etnik İlişkiler Devlet Ajansı Temsilcisi Murzaibragim Zheenbekov, Oş Belediyesi Başkan Yardımcısı Asylbek Topchubaev, Jalal-Abad Belediye Başkanı Murataly Tagaev, Kara-Köl Belediye Başkanı İliaz Erkeev, Narın Belediye Başkanı Nurbek Moldokadyrov, Karakol Belediye Başkanı Adyl Kanımetov, Çolpon-Ata Belediye Başkanı Talantbek Sarbagyshev, Kara-Suu Belediye Başkanı Kutugali Kozubaev, Özgön Belediye Başkanı Mukhtarzhan Khalmatov, Tokmok Belediye Başkanı Daniiar Amangeldıev, Orlovka Belediye Başkanı Baktybek Chancharov ve İsfana Belediye Başkanı Abdivali Khamraev katıldı.

Programın ilk günü heyet, Sakarya’ya giderek Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden Strateji Daire Başkanı Veysel Çıplak’ın yerel yönetimlerde bir ilk olan “Akıllı şehir stratejileri ve 5 Yıllık Eylem Planları” sunumu, Prof Mustafa Ilıcalı’nın “Toplu Ulaşım Sistemleri” sunumu, Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel’ın “Yerel Kalkınmada Belediyelerin Rolü” sunumu ve Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (TUVASAS) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlhan Kocaarslan’ın TÜVASAŞ ile ilgili sunumunu dinledi. Akşam yemeğinde heyet, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile bir araya geldi. Sopeli Doğal Yaşam Köyü’ndeki akşam yemeğinde ayrıca Sapanca İlçe Belediye Başkanı Özcan Özen de yer aldı.

Programın ikinci günü katılımcılar, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nı ziyareti etti. Katılımcılar burada, “Bölgesel Kalkınma Projeleri” sunumunu dinledi. Aynı gün heyet Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ü ziyaret etti ve ardından “E-Belediyecilik Hizmetleri” sunumunu dinledikten sonra saha gezisi yaparak çalışmaları yerinde inceledi. Heyete, Gebze Belediye Başkan Yardımcıları Sedat Çelik, Selamet Güner, Yusuf Burkut ve Bilgi işlem Müdürü Tümay Aksan eşlik etti.

27 Kasım 2019 Çarşamba günü heyet, Fatih Belediyesi’ni ziyaret ederek “Elektronik Belge Yönetim Sistemi” sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı. Aynı gün heyet, TDBB’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi ve TDBB’nin Kırgızistan çalışmaları ve program hakkında bilgi aldı.

28 Kasım 2019 Perşembe günü katılımcılar, Sancaktepe Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkanı Şeyma Döğücü ile görüştü. Katılımcılar daha sonra Başkan yardımcısı Eyüp Salih Elmas’ın yaptığı “Kentsel Dönüşüm Projeleri” konulu sunumu dinledi. Aynı gün heyet, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım’ı makamında ziyaret etti. Ümraniye Belediyesi Bilgi işlem Müdürü Halil İbrahim Emek “Akıllı Harita Bilgi Sistemi” konulu sunum bir sunum yaptı. Daha sonra Başkan Yıldırım misafirlerle Ümraniye millet bahçesini gezdi.

Programın son günü olan 29 Kasım 2019 Cuma günü katılımcılar İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nı ziyaret etti. İSTKA Genel Sekreteri Dr. Fatih Pişkin heyete “İstanbul Bölge Planı” ile ilgili sunum yaptı. Aynı gün heyet, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ı makamında ziyaret etti. Beykoz Belediyesinde heyete “Sürdürülebilir ve Akıllı Atık Yönetim Sisteminin Kurulması Projesi” sunumu yapıldı.

Kardeş Belediyeler Yemeği ve Sertifika Töreni

TDBB Kırgızistan Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı’nın kardeş belediyeler yemeği ve sertifika töreni, 29 Kasım 2019 Cuma akşamı, Beykoz Belediyesi ev sahipliğinde Beykoz Karlıtepe Sosyal tesislerinde gerçekleştirildi.

Törene, Kırgız heyetin yanı sıra TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Bünyamin Korkmaz ve Feruz Kutsal, Pendik Belediye Başkan Yardımcısı Atakan Yüce ve Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nursel Ustamehmetoğlu katıldı.

Program 30 Kasım 2019 Cumartesi günü İstanbul kültür turundan sonra heyetin ülkesine dönmesi ile son buldu.

30.11.2019