Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Kasım ayı Yürütme Kurulu Toplantısı, 26 Kasım 2019 tarihinde, Birlik merkezinde yapıldı.

TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Başkanlığındaki toplantıya, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Birlik Yürütme Kurulu üyeleri, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın 23 Ekim 2019 tarihindeki Yönetim Kurulu toplantısından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar ve gündem hakkında bilgi vermesi ve gündemdeki konuların görüşülmesiyle toplantı devam etti.

Bu çerçevede, TDBB ve üye belediyeler işbirliğinde, 08-12 Aralık 2019 tarihleri arasında, Arnavutluk üye belediyelere yönelik bilgi ve tecrübe paylaşım programı düzenlenmesine, 2020 yılı Ocak ayı içerisinde Chingeltei (Moğolistan) Belediyesi’ne yönelik uzman eğitim programı düzenlenmesine, Kırgızistan Oş Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yurt Binası Tadilatı Projesinin Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve TDBB işbirliğinde yürütülmesine, Bosna Hersek Ankara Büyükelçiliği tarafından talep edilen Bosna Hersek Zepçe Şehrine Futbol Sahası Yapılması Projesinin; Zepçe Belediyesi’nin kardeş şehri işbirliğinde yürütülmesine, Yunusemre Belediyesi tarafından, 11-17 Aralık 2019 tarihleri arasında, Manisa’da düzenlenecek Uluslararası Yunus Emre Günleri Etkinliğine Birliğimiz tarafından destek verilmesine, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından, 18-23 Nisan 2020 tarihleri arasında Kocaeli’de düzenlenecek 12. Kocaeli Uluslararası Çocuk Festivaline Birliğimiz tarafından katılımcı desteği verilmesine, Kazakistan heyeti tarafından, 02-09 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul ve Konya’ya gerçekleştirilecek ziyaret programına; Bağcılar ve Selçuklu Belediyeleri tarafından destek verilmesine, 06 Aralık 2019 tarihinde, İzmir’de düzenlenecek olan “UCLG-MEWA Yönetim Kurulu Toplantısı & Kültür ve Turizm Komitesi Tematik Oturum”a Birliğimizi temsilen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın katılmasına, Ohrid (Kuzey Makedonya) Belediyesi tarafından, 06-08 Aralık 2019 tarihleri arasında Ohrid’de düzenlenecek olan “St. Clement Anma Programı”na TDBB’yi temsilen katılım sağlanmasına, Safranbolu (Karabük) Belediyesi tarafından, 17 Aralık 2019 tarihinde Safranbolu’da düzenlenecek olan “Safranbolu’nun UNESCO’ya Girişinin 25. Yıldönümü Etkinliği”ne TDBB’yi temsilen katılım sağlanmasına, 23 Aralık 2019 tarihinde, Moldova Gagauz Özerk Yeri’nde gerçekleştirilecek olan “Gagauz Özerk Yeri’nin Kuruluşunun 25. Yıldönümü Etkinlikleri”ne TDBB’yi temsilen katılım sağlanmasına, UCLG Dünya Konseyi tarafından, 20-24 Ocak 2020 tarihleri arasında, Ekvator’da düzenlenecek olan “12. Göç ve Gelişim Küresel Forumu”na TDBB’yi temsilen katılım sağlanmasına, Hırvatistan İslam Toplumu Merkezi tarafından, 02-03 Haziran 2020 tarihleri arasında Zagreb’de gerçekleştirilecek “Helal İş Forumu”na katılımcı desteği verilmesine ve Tatlısu (KKTC) Belediyesi ile Pale (Bosna Hersek) Belediyesi arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması için gerekli çalışmaların başlatılmasına karar verildi.

Yeni Üyelik Başvuruları

Toplantıda ayrıca, Moğolistan Yerel Yönetimler Birliği ile Gracanica (Bosna Hersek), Qabalan (Filistin), Qalqilia (Filistin), Al Bireh (Filistin) ve West Bani Zaid (Filistin) Belediyeleri’nin Birliğimize yapmış olduğu üyelik müracaatlarının, uygun görüşle Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

27.11.2019