Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, üye ülkeler arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla başlatılan program kapsamında düzenlenen, “TDBB Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Belediye Heyeti Bosna Hersek Ziyaret Programı”, 17-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Programa, Kıbrıs Türk Belediyeleri Birliği (KTBB) Başkanı ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar Başkanlığında, Kıbrıs Türk Belediyeleri Birliği Başkan Yardımcısı, Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmanci, Değirmenlik Belediye Başkanı Ali Karavezirler, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sariçizmeli, Tatlısu Belediye Başkanı Ahmet Hayri Orçan, Paşaköy Belediye Başkanı Habil Tülücü ve KTBB Koordinatörü Hüseyin Köle katıldı.

Bosna Hersek ziyaretinin ilk gününde heyet, TDBB Yönetim Kurulu üyesi Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç’i ziyaret etti ve işbirliği imkânlarının değerlendirildiği bir görüşme gerçekleştirildi. Aynı gün heyet, Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Abdulah Skaka ve Mehmetçik Belediyesi’nin kardeş şehri olan Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajric ile bir araya geldi. Ziyaretlerin ardından, Heyet, Saraybosna Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen öğle yemeğine katıldı ve akabinde şehir turu yaptı. Heyet Başkanı Mahmut Özçınar, Saraybosna’da basına yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’teki gelişmeleri görmekten son derece mutlu olduğunu belirterek, KKTC’deki belediyeler olarak kendilerinin de bir takım çalışmalar içerisinde olduklarını söyledi. Çalışmalarını Bosna Hersek’teki belediyelerle işbirliğine dönüştürmek istediklerini dile getiren Özçınar, bunu sürekli kılmak arzusunda olduklarını ifade etti. Mahmut Özçınar, hedeflerinin ziyaret edecekleri belediyelerle KKTC’deki belediyelerin ilişkilerinin geliştirilmesi olduğunu kaydetti.

Programın ikinci gününde heyet, Pale Praca Belediye Başkanı Asim Zec ve Gorajde Belediye Başkanı Muhamed Ramoviç ile bir araya geldi. Asim Zec ile gerçekleştirilen görüşmede Tatlısu Belediyesi ile Praca Belediyesi’nin kardeş şehir olması konusunda ilk adım atıldı. KTBB ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Goražde Belediyesi’ni ziyareti sırasında Başkan Muhamed Ramović ile Belediye Meclis Üyeleri ve diğer katılımcılara hitap etti. Özçınar burada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, misafirperverliği için Ramović’e teşekkür etti.

TDBB Heyeti ziyaret kapsamında, Bosnalı Müslüman Boşnakların Lideri, Bosna Hersek’in İlk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç Müzesi ve Anıt Mezarı ile Bosna savaşı sırasında Goražde şehrinde hayatını kaybeden 150 çocuk anıtına da çiçek bıraktı.

Program 20 Kasım 2019 Çarşamba günü heyetin Kıbrıs’a dönmesi ile son buldu.

21.11.2019