Moğolistan’ın Başkenti Ulanbator’un merkez ilçelerinden biri olan, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Chingeltei Belediyesi Meclis Üyelerinden oluşan heyet, 04 Kasım 2019 tarihinde Pendik Belediyesini ziyaret etti.

Ziyarete Chingeltei Belediyesi Meclis Üyeleri, Amarbayasgalan Sosorbaram, Bayarsaikhan Luvsantseden, Sainbold Nyamtsetseg, Munkhbat Bultenkhuu, Otgonsuren Sumiya, Bolormaa Chadraaball, Tsogzolmaa Baasanjargal, Otgonbaatar Demberel, Khurelbatar Vandanchimed, Munkhtur Dashzeveg, Munkhbat Damdinsuren, Nasanbat Baavgaikhuu ve Amgalan Bayanmunkh katıldı.

2009 yılında imzalanan kardeşlik protokolüyle çeşitli işbirliklerine imza atan Chingeltei ve Pendik Belediyeleri kardeş şehir ilişkisini güçlendirmek ve işbirliğini geliştirmek için bir araya geldi. Pendik Belediyesi ziyaretinde, başta “Sıfır Atık” ve “Geri Dönüşüm” konularının ele alındığı toplantıda söz alan Moğol heyeti sözcüsü Chingeltei Belediyesi Meclis Üyesi Amarbayasgalan Sosorbaram: “Ulanbator’un en yeşil ilçelerinden biriyiz ve bunu muhafaza etme adına geri dönüşüm ve sıfır atık konularında tecrübelerinizden istifade etmek istiyoruz” dedi.

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ise selamlama konuşmasında, “Öncelikle Chingeltei Belediyesinden gelen misafirlerimize hoşgeldiniz demek istiyorum. Tarihte bilinen en eski Türk yazıtı olan Orhun Abidelerine sizin ülkeniz ev sahipliği yapıyor. Ülkemiz, kökleri asırlar öncesine dayanan Türk-Moğol ilişkilerine özel önem atfetmekte ve iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesi yönünde çaba sarf etmektedir” dedi. Konuşmasının devamında Pendik Belediyesinin geçtiğimiz günlerde aldığı Sıfır Atık Ödülüne de değinen Başkan Ahmet Cin, bu alanda her türlü desteği vermeye hazırız dedi.

Toplantı, heyetlerin karşılıklı hediyeleşmelerinin ardından son buldu. Moğol heyeti Pendik Belediyesi Atık Ayrıştırma Merkezi’nde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. 

Chingeltei Heyeti TDBB’yi Ziyaret Etti

Türkiye ziyareti kapsamında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni de ziyaret eden Çingelti Belediyesi heyeti, 5 Kasım 2019 tarihinde Birlik merkezinde Genel Sekreter Fahri solak ile bir araya geldi. Ortak projeler ve yeni işbirliği imkânlarının değerlendirildiği görüşmede Fahri Solak, “Moğolistan ile son dönemdeki yakın işbirliğimiz ve tarihsel ilişkilerimiz bizleri memnun ediyor. TDBB Yönetim Kurulu’nda da Moğolistan’dan üye bulunmaktadır. Son yıllarda Moğolistan’dan çok sayıda heyet ağırladık, karşılıklı ziyaret ve temaslarda bulunduk. Moğolistan ile olan bu mevcut ilişkimizin yeni kardeş şehirler kurulması ve var olan kardeşlerin aktif çalışması şeklinde gelişerek devam etmesini temenni ediyoruz” İfadelerini kullandı.

5.11.2019