Sakin Şehirler Birliğinin (Cittaslow Belediyeler) Uluslararası 2019 Güz Koordinasyon toplantısı ilk defa KKTC’de yapıldı. Toplantı Sakin Şehir Yeniboğaziçi’ne bağlı Mormenekşe köyündeki Aziz Nikolas Kilisesinde, “Cittaslow Turizmi” başlığı altında, 09 Kasım 2019 tarihinde düzenlendi.

Toplantıya, Türkiye, Polonya ve İtalya’dan Cittaslow ağına üye olan belediyeleri temsilen başkan ve temsilcileri, Cittaslow Başkanı Stefano Pisani ve Genel Sekreteri Pier Giorgio Olivetti’nin yanı sıra Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Mustafa Zurnacılar, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Geçitkale Belediye Başkanı Hasan Öztaş, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Mehmetçik Belediye Başkanı ve aynı zamanda Cittaslow Kuzey Kıbrıs Ağ Başkanı Cemil Sarıçizmeli katıldı.

Toplantının açılış konuşmalarını Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sariçimeli ve Cittaslow Başkanı Stefano Pisani yaptı.

Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli, toplantı’nın kendileri için çok önemli ve ayrıcalıklı olduğunu belirterek, ülke olarak Cittaslow’un dışa açılan bir pencere olduğunu, tanınma konusunda birtakım sorunların ve engellerin olduğunu, bu engelleri ve sorunları aşmak için Cittaslow’un büyük bir fırsat olduğunu söyledi. Organizasyonun hazırlanması aşamasında Ulusal bazda Cittaslow’un ülkemizde tanıtılması ve farkındalığın artırılması adına profesyonel bir çalışma yürüttüklerini, ülkenin tanıtımına katkı adına organizasyon etkinlikleri çerçevesinde Kuzey Kıbrıs ağı Cittaslow üye kentlerine ziyaret ve geziler düzenlediklerini belirtti. Sariçizmeli, ülkenin turizm potansiyelinin arzu edilen noktada olmadığına değinerek, ülkenin kendini tanıtabileceği, kendi farklılığını ön plana çıkartabileceği, ülkeyi ziyaret eden insanların Kıbrıs kültürünü yaşayabileceği, Kıbrıs mutfağını görebileceği, Kıbrıs insanını tanıyabileceği esas alan bir turizm modelini arzuladıklarını söyledi. Ayrıca Cittaslow’un bir siyaset düzeni, din ve ırk ayrıcalığı konularını içerisinde barındırmayan çok ender ve güzide bir topluluk olduğunu, bugün dünya içerisinde bulunan otuz ülkede temsiliyeti olan Cittaslow birliği dünya’nın büyük, en güzel ve her şeyden öte en anlamlı organizasyonlarından biri olduğunu belirtti.

Cittaslow Başkanı Stefano Pisani de konuşmasında, Cittaslow kuruluşunun siyasi bir organizasyon olmadığının altını çizerek, Cittaslow turizmi’nin sadece tatil anlamına gelmediğini, kentlerin bir birlerini tanıması ve turizm modellerinin geliştirilmesi anlamına geldiğini vurguladı.

Açılış konuşmaları’nın ardından toplantıya geçildi. Toplantı arasında KKTC Başbakanı Ersin Tatar da Cittaslow temsilcileri ile tanıştı ve onları KKTC de görmekten duyduğu memnuniyetini dile getirerek, bu toplantının gerçekleşmesini sağlayan, KKTC de yapılması için uğraş veren KKTC Cittaslow ağı belediyeleri’ne teşekkür etti.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’de 22 Ekim 2019 tarihinde KKTC’de yapılan Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararla Sakin şehirler toplantısına maddi olarak katkıda bulundu.

Cittaslow, 1999 yılında İtalya’da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca “Città (Şehir)” ve İngilizce “Slow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılmaktadır. Yavaş Hareketi’nin bir parçası olarak bilinmektedir.

10.11.2019