Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Balkan ülkeleriyle gelişen ilişkiler sonucu birçok kalıcı projeye imza atıyor. TDBB’nin Bosna Hersek üyelerinden Srebrenik’te tadilatı yaptırılan okul 1 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Manolya Demirören, Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Osman Dinç, Serebrenik Rapatnica Okul Müdürü Zehrudin Muhedinoviç katıldı.

TDBB 2019 Ocak ayı Yönetim Kurulu Toplantısında TDBB ile Bosna Hersek Srebrenik’te bulunan ‘Rapatnica İlkokulu Tadilatı Projesi’ protokolü TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Serebrenik Rapatnica Okul Müdürü Zehrudin Muhedinoviç tarafından imzalanmış ve çalışmalara hızlı bir şekilde başlanmıştı.

Rapatnica ilköğretim okulu Srebrenik’teki en eski ve en büyük okullardan biri ve yaklaşık 450 öğrencisi bulunuyor.

Srebrenik Bosna-Hersek’in Bosna-Hersek Federasyonu’nda Tuzla Kantonu’na bağlı bir belediye. Konum olarak Bosna Hersek’in kuzeydoğusunda yer alıyor. 2013 nüfus sayımına göre belediyenin nüfusu 39.678’tir.

İslam Birliği Binası Yenileme Projesi ve Türkçe Sınıfı Protokolleri İmzalandı

Bosna Hersek temasları kapsamında, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve İslam Birliği yetkilileri arasında Klyuç’te bulunan ‘İslam Birliği Binası Yenileme Projesi’ işbirliği protokolü imzalandı.

TDBB heyetinin önemli temaslarından biride Yablonitsa Sulyo Çiliç İlkokulunda Türkçe sınıfı protokolü imzalanması oldu. Türkçe sınıfı TDBB ve Bağcılar Belediyesi işbirliğinde yapılacak.

TDBB heyeti ayrıca, Bosna Hersek’te Doboj-Doboj İstok Dostluk Köprüsünün yapılacağı alanda incelemelerde bulundu ve bilgi aldı.

3.11.2019