Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türkiye üye Belediyeler işbirliğinde yaptırılan, Bosna Hersek Srebrenitsa Potoçari Soykırım Anıt Mezarlığı Merkezi Tadilat Projesi tamamlanarak, 1 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen törenle teslim edildi.

Törene, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Manolya Demirören ve Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Osman Dinç katıldı.

Potoçari Anıt Mezarlığı bünyesinde bulunan ve her yıl anma törenleri öncesi soykırım kurbanlarının tabutlarının bekletildiği eski akü fabrikasının TDBB desteğiyle onarılan çatısını inceleyen heyet, soykırım kurbanlarının defnedildiği anıt mezarlığı da ziyaret etti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, yaptığı açıklamada, merkezin çatısının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul’un Beykoz ve Zeytinburnu belediyeleri desteğiyle onarıldığını aktardı. Srebrenitsa soykırımının, insanlık tarihinin en büyük soykırımlarından biri olduğunun altını çizen Solak, Türkiye’nin böyle korkunç bir vahşeti yaşamış Srebrenitsa halkına destek olmaya çalıştığını ifade etti.

Solak, Bosna Hersek’in, TDBB’nin en aktif faaliyet gösterdiği ülkelerden biri olduğunu dile getiren Solak, burada son dört yıl içinde 50’nin üzerinde proje hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi. Yakın gelecekte de Doboj’da bir köprü yapımını, Kljuc’ta İslam Birliği Meclisi binasının inşasını ve Jablanica’daki bir okulda Türkçe sınıfı açmayı planladıkları söyledi.

Potoçari Anıt Mezarlığı yetkililerinden Azir Osmanovic de soykırım kurbanlarına ait tabutların defnedilmeden önce her yıl bu merkezde defne hazırlandığını hatırlatarak, çatı onarımının kendileri için büyük önem taşıdığını belirtti.

2.11.2019