Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Osmangazi, Bağcılar, Bayrampaşa, Pendik ve Zeytinburnu Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, “TDBB Kuzey Makedonya Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı”, 03-09 Kasım 2019 tarihlerinde Bursa, Kocaeli ve İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile gerçekleştirildi.

Programa, Gostivar Belediye Başkanı Dr. Arben Taravarı, Kumanova Belediyesi Meclis Başkanı Atina Murgashanska, Dolneni Belediye Başkanı Djemil Kjamılı, Merkez Jupa Belediye Başkanı Arijan Ibraım, Radoviş Belediye Başkanı Gerasim Konzulov, Studeniçan Belediye Başkanı Azem Sadıkı, Teartse Belediye Başkanı Isen Asanı, Vırapçişte Belediye Başkanı İsen Shabanı, Jelino Belediye Başkanı Blerim Sejdı, Mavrovo Rostuşa Belediye Başkanı Medat Kurtovskı, Konce Belediye Başkanı Blagoj Ilıev, Gostivar Başkan Yardımcısı Gzim Hadjıejup ve Arvanut Müttefikleri Partisi İlçe Başkanı Valbon Ljımanı katıldı.

Programın ilk günü heyet, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı makamında ziyaret ederek belediye faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Heyet daha sonra, Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi, Hamitler Macera Parkı, Katı Atık Getirme Merkezi gibi yerleri gezerek çalışmaları yerinde gördü.

Programın ikinci günü heyet, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ziyareti ile devam etti. Katılımcılar Kocaeli’nde Belediyelerde Yeşil Alan Yönetimi ve Belediyelerde Su ve Atık Su Yönetimi sunumlarını dinledi, ardından saha gezisi yaparak çalışmaları gözlemlendi.

06 Kasım 2019 Çarşamba günü katılımcılar Pendik Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediyelerde Çöp Toplama ve Ayrıştırma sunumu dinledi ve saha gezisi yaptılar. Aynı gün heyet, TDBB’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi ve TDBB’nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

07 Kasım 2019 Perşembe günü heyet, Bağcılar Belediyesini ziyaret ederek Başkan Lokman Çağırıcı ile görüştü, heyet daha sonra Ambalaj Atığı Toplama ve Ayırma Tesisi ve Nostalji Bahçeleri Gezisi yaparak çalışmaları yerinde inceledi.

Programın son günü olan 08 Kasım 2019 Cuma günü katılımcılar Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’i makamında ziyaret etti. Aydıner heyete, Belediyenin Park ve Bahçe Düzenleme Hizmetleri ile ilgili sunum yaptı, ardından saha gezisi yapıldı. Aynı gün heyet, Zeytinburnu Belediyesi’ni ziyaret ederek Tıbbi Bitkiler Bahçesi ile ilgili sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı.

Kardeş Belediyeler Yemeği ve Sertifika Töreni

TDBB Kuzey Makedonya Üye Belediyeler Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı’nın kardeş belediyeler yemeği ve sertifika töreni TBMM ev sahipliğinde Florya Atatürk Köşkü’nde gerçekleştirildi.

Törene, Tekirdağ Milletvekilleri Çiğdem Koncagül ve Mustafa Yel, TDBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Gostivar Belediye Başkanı Arven Taravari ve Kuzey Makedon heyeti yanında, Türkiye’den Altınova (Yalova) Belediye Başkanı, TDBB Denetleme Kurulu Üyesi Metin Oral, Bor (Niğde) Belediye Başkanı Serkan Baran, Keleş (Bursa) Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Ergene (Tekirdağ) Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Zeytınburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı Sertaç Güleç, İzmit Belediyesi Dış İlişkiler Sorumlusu Betül Özcan, Selçuk (İzmir) Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Uysal, Rumeli Köprülüler Dernek Başkanı Vedat Vardar ve Tüm Rumeli Türkleri Dernek Başkanı Mehmet Alı Vatansever katıldı.

İyi Uygulama Örneklerinin Paylaşılmasını Çok Önemsiyoruz

Ev sahipliği yapmaktan dolayı çok memnun olduklarını dile getiren TDBB Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Bu gece TDBB olarak bizim dost ve üye ülkelerin belediyeleri ile sürekli yaptığımız bilgi ve deneyim paylaşımının bir örneğini görüyoruz. Kuzey Makedonya’dan 10’u aşkın belediye başkanı ve görevli bir hafta boyunca ülkemizde şehirleri gezdiler. En son Zeytinburnu’ndaki belediyecilik uygulamalarını gördüler. Bu akşam bunun kapanış törenindeyiz. İyi uygulama örneklerinin paylaşılmasını çok önemsiyoruz. Bir diğer katkısı dost ve kardeş ülkelerle sadece diplomatik açıdan değil; aynı zamanda başka kurum ve kuruluşlarla ve hatta sivil toplum üzerinden de işbirliğini geliştirmesi bakımından son derece önemsiyoruz. Rumeli Türkleri de Zeytinburnu’nun kurucu unsurlarından. Bu akşam aynı zamanda Zeytinburnu’ndaki Rumeli kökenli hemşerilerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve belediye meclis üyelerimizde var. Biz buna hem Zeytinburnu Belediyesi olarak hem de TDBB olarak ev sahipliği yapmaktan çok memnunuz” diye konuştu.

Türkiye’de Kardeş Şehirleri ile Bir Araya Geldiler

Kuzey Makedonyalı belediyelerin bu programla Türkiye’deki kardeş belediyeleri ile bir araya geldiğini söyleyen TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, “TDBB 30 farklı ülkeden yerel yöneticilerin ve belediyelerin üye olduğu uluslararası bir kuruluş. Bu akşam Kuzey Makedonya’daki üye belediyelerimizin bir haftalık programının kapanışını yapıyoruz. Bu program kapsamında geçen Pazar günü Kuzey Makedonya’da bulunan 15 belediye başkanını Türkiye’ye davet ettik. Türkiye’de kardeş belediyeleri ile bir araya geldiler. Çeşitli projeleri sahada inceleme imkanı buldular. Türkiye’deki başkanlarımızla görüş alışverişi yapma imkanı buldular” dedi.

Kuzey Makedonya’dan Gelen Belediye Başkanları İçin Önemli Bir Program Oldu

Kuzey Makedonyalı belediye başkanları için önemli bir program olduğunu vurgulayan TDBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Gostivar Belediye Başkanı Arven Taravari, “Bugün Müslümanlar için önemli bir gece. İlk önce tüm Müslümanların kandilini kutlamak istiyorum. Bu TDBB tarafından organize edilen 7 günlük bir program. Burada Kuzey Makedonya belediyelerine dair bir bilgi ve tecrübe paylaşımı yapıldı. Kuzey Makedonya’dan gelen belediye başkanları için önemli bir program. Burada Adem-i Merkeziyetçiliğin uygulamasını başarılı bir şekilde görmüş olduk. Türkiye Kuzey Makedonya ile yakın çalışan kardeş bir ülkedir. Bu vesile ile TDBB’ye teşekkür ediyorum. İnşallah gelecekte bu işbirliğinin devam edeceğini umuyoruz” şeklinde konuştu.

Program heyetin 09 Kasım 2019 Cumartesi günü İstanbul’daki şehir turunun ardından ülkesine dönmesi ile son buldu.

11.09.2019