Bosna Hersek Doboj Belediyesi Başkan vekili Milos Bukejloviç ve beraberindeki heyetin Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ziyaretinde, Doboj ve Doboj İstok Şehirleri arasında yapılması planlanan Dostluk Köprüsü ile ilgili çalışma toplantısı yapıldı ve inşaat çalışmaları ile ilgili yol haritası çıkarıldı.

Birlik Merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la görüşen heyet üyeleri, 2016 Ağustos ayında Bosna Hersek’teki Doboj ve Doboj İstok şehirlerini birbirine bağlayacak olan köprünün yapımı için Doboj Belediyesi ve TDBB arasında imzalanan işbirliği protokolünün ardından geçen sürede, köprünün yapımıyla ilgili gerekli bürokratik işlemlerin tamamlandığını ve projenin artık somut olarak hayata geçirilebileceğini belirtti.

Doboj Belediyesi Başkan vekili Milos Bukejloviç, Projenin yapım izninin alınmasından sonra geride sadece kısa bir ihale sürecinin kaldığını, akabinde Köprünün yapımına başlanılabileceğini ifade etti.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da Doboj Dostluk Köprüsü Projesinin hayata geçebileceğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve “İyi niyetle başlayan bu proje geç de olsa neticeleniyor. Biz bu projeyi önemsiyoruz ve Dostluk Köprüsü olarak isimlendiriyoruz. İzin ve ihale sürecinin tamamlanması sonrası, köprünün TDBB ve Türkiye Üye Belediyelerin katkılarıyla en kısa sürede tamamlanmasına çalışacağız. Umarız bu proje yeni dostluklara kapı açacak ve adı gibi Dostluk Köprüsü olacak” dedi.

Bosna Hersek’te Doboj ve Doboj İstok şehirleri arasında daha önce var olan, fakat savaşta yıkılan köprü TDBB ve Birlik Üyesi Belediyelerin katkılarıyla yeniden inşa edilecek. Yaklaşık 500 bin Avro bütçe öngörülen proje, Bosna Hersek’te yaşayan Sırp ve Boşnak nüfus arasında bir dostluk köprüsü olması açısından büyük anlam taşıyor.

01.10.2019