Proje ortakları arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de yer aldığı, 4. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ödülleri, 5 Ekim 2019’da İstanbul’da düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

TRT Tepebaşı Stüdyosunda düzenlenen ödül töreninde, profesyonel kategoride, Türkiye’den yarışmaya katılan ve yönetmenliğini Nejla Demirci’nin yaptığı “Yüzleşme” filmi birincilik ödülü kazandı. Profesyonel kategoride ikincilik ödülünü Mısırlı yönetmen Mariam El Marakeshy’nin “Transit” filmi alırken, üçüncülük ödülüne ise yine Türkiye’den yönetmen Hayriye Savaşçıoğlu’nun “Vatana Giderken” filmi layık görüldü.

Öğrenci kategorisinde birincilik ödülünü yönetmenliğini Kırgızistanlı Aidana Topchubaeva’nın yaptığı “Ayana” filmi alırken, ikincilik ödülünü Türkiyeli Yönetmen Anıl Tokur’un “Uçurtmanın Peşinde” filmi, üçüncülük ödülünü ise Azerbaycanlı Yönetmen Aydın Necefov’un “Yaşanan Tarix” adlı film aldı.

Jüri özel ödülleri de gecede sahiplerini buldu. Türk Konseyi İpekyolu Özel Ödülü’nü Macaristanlı yönetmen Gabor Szabo’nun “Tüzszünet” filmi alırken, Jüri Kültür Sanat Özel Ödülüne Türkiye’den Adem Şenay ve Kerem Acay’ın “Kuşatma” filmi, Türk Dünyası Onur ödülüne de Türkiyeli yönetmenler Yavuz Selim Taşcıoğlu ve Hacı Elmas’ın “Simurg: Bir Zümrüd-Ü Anka Kuşu Hikayesi” Belgeseli layık görüldü.

Dereceye giren filmler, ‘9 ülke 9 Şehir Bir Festival’ sloganı ile Azerbaycan, Bosna Hersek, Kazakistan, Kırgızistan, Macaristan, Makedonya, Özbekistan, KKTC ve Türkiye’de binlerce sanatseverlerle buluşacak.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), TRT, İstanbul Üniversitesi ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu (TDGF) işbirliğinde düzenlenen Festival etkinlikleri kapsamında, Türk sinemasının 105 yılının dünü bugünü konulu panel de yapıldı.

06.12.2019