Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay başkanlığında TDBB heyeti, Tataristan Belediyeler Birliği’nin davetlisi olarak 22-25 Eylül 2019 tarihlerinde Tataristan’a giderek çeşitli temaslarda bulundu.

Tataristan programına, TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Yürütme Kurulu üyeleri Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Başiskele (Kocaeli) Belediye Başkanı Mehmet Yasin Özlü, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, TDBB Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya ve Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci katıldı.

TDBB heyeti Tataristan ziyaretinin ilk günü, Tataristan Yatırım Ajansı ve Tataristan Belediyeler Birliği yetkilileriyle bir araya geldi.

Tataristan Yatırım Ajansı ziyaretinde, Tataristan’da yatırım imkanları ve Türkiye – Tataristan ekonomik ilişkileri ile ilgili sunumdan sonra heyetler arası görüşmelere geçildi. Yatırım Ajansı Başkanı Taliya Minullina böyle güçlü bir heyeti ağırlamaktan duydukları memnuniyeti ifade ederek, Türkiye’nin 2,5 milyar dolar ile en büyük yabancı yatırımcı olduğunu, bunda yatırım ortamının uygunluğu yanında tarih ve kültür ortaklığının da etkili olduğunu ifade etti. İki ülke arasında ticaret hacminin artırılması ve turizm konularında işbirliğinin geliştirilmesi konularında çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti. Görüşmede TDBB Başkanı Uğur İbrahim Altay da iki ülke arasında turizm potansiyelinin artırılması gerektiğini, Tatar yatırımcıları da Türkiye’ye beklediklerini ifade etti. Görüşme işbirliği imkânları üzerinde karşılıklı değerlendirmelerle devam etti.

Tataristan Belediyeler Birliği heyeti ile görüşmede ise Başkan Gubaydullin Egzam Samatoviç, TDBB ile yakın çalışmaktan duyulan memnuniyeti ve Türkiye’nin Belediyecilik tecrübesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, Tataristan’da Belediyeciliğin Sovyet sonrası dönemde gelişmeye başladığını ve Türkiye’nin tecrübe birikiminden yararlanmak istediklerini belirtti. 2020 Yılında Tataristan Özerk Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılının kutlanacağını ifade ederek, bu vesile ile de ortak çalışmalar yapılabileceğini söyledi. Uğur İbrahim Altay da, ev sahipliği ve misafirperverlik için teşekkür ederek, Tataristan’ın yakın işbirliği yapılan ülkelerden biri olmasından duyulan memnuniyeti dile getirdi. TDBB olarak yeni kardeş şehir ilişkileri başta olmak üzere, yerel yönetimler arasında her türlü işbirliğini geliştirecek çalışmalara hazırız dedi. Görüşmede, Ocak ayında Tataristan üye belediyelere yönelik olarak Türkiye’de Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı düzenlenmesi kararlaştırıldı.

23 Eylül 2019 Pazartesi günü TDBB heyeti, Tataristan Başbakanı Alexei V. Pesoshin tarafından kabul edildi. Yapılan görüşmelerde Tataristan ile Türkiye arasındaki ticari ve kültürel bağların her geçen gün daha da geliştiği vurgulandı. Alexey Pesoshin, Türkiye’nin Tataristan’ın önde gelen yabancı ortaklarından biri olduğunu belirtti. Pesoshin, “Tataristan’da önde gelen Türk şirketleri projelerini aktif olarak geliştiriyor ve her geçen gün karşılıklı ziyaretlerin sayısı artıyor. Tataristan belediyelerinin, Türkiye’de 17 Belediye ile kardeş şehri var ve bu her geçen yıl artıyor. TDBB Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay’a, Tataristan ve Türkiye belediyeleri arasındaki bağların güçlenmesi ve işbirliği imkânlarının arttırılması için gösterdiği çabadan dolayı teşekkür ediyorum” dedi. TDBB Başkanı Altay ise, heyeti kabulünden dolayı Başbakana teşekkür ederek, TDBB ve Tataristan’a yönelik yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

24 Eylül 2019 Salı günü heyet, TDBB’nin Tataristan’dan Yönetim Kurulu Üyesi Nijnekamsk Belediye Başkanı Aydar R. Metşin’i ziyaret etti. Görüşmede Metşin Türkiye’den iki kardeş şehirleri olduğunu, bu şehirlerle çeşitli çalışmalar yürüttüklerini belirterek, bu ziyaretle Türkiye ilişkilerinin yeni bir döneme gireceğini ifade etti. Altay da görüşmede, Tataristan belediyeleri ile yakın çalışmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, bu işbirliğini daha çok Tatar belediyesi ile zenginleştirmek istediklerini söyledi. TDBB heyetinin Nijnekamsk’ı ziyareti vesilesiyle şehrin TV kulesine Tataristan ve Türkiye bayrakları yansıtıldı.

25 Eylül 2019 Çarşamba günü heyet, Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosluğu’nu ziyaret etti. Aynı gün TDBB heyeti, Tataristan’da Unesco Dünya mirası listesindeki tarihi Bolgar Devleti arkeoloji alanı ve Kültür Kompleksini ziyaret etti.

Ayrıca 2019 Eylül ayı Yürütme Kurulu Toplantısı da 25 Eylül 2019 Çarşamba günü, Tataristan Belediyeler Birliği ev sahipliğinde Tataristan’ın Başkenti Kazan’da yapıldı.

TDBB Heyetinin Tataristan ülkenin ziyareti yazılı ve görsel basınında geniş yer aldı:

https://www.tatar-inform.ru/news/2019/09/23/663270/

http://president.tatarstan.ru/rus/index.htm/news/1567155.htm?fbclid=IwAR0PrptuqcijSosPE4yu8j1JVtFbpTcWWpi_1AO6t1hM04CEk1ebz4Q9xLo

https://ntr-24.ru/index.php?newsid=60349&fbclid=IwAR0iXhpWi8VvzmMYEL9qwNSVmX5lhrr9NP1udKslFY6rpKyt15A_8188Syg

https://www.youtube.com/watch?v=R5qMgK0GZtc