Destekleyen kuruluşlar arasında Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de bulunduğu, Safranbolu Belediyesi tarafından 25-28 Eylül 2019 tarihlerinde, “Kültürel Miras ve Korumacılık” temasıyla düzenlenen ve bu yılki yan teması “Safran” olarak belirlenen “20. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali” ödülleri, Safranbolu’da düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Safranbolu Belediyesi tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin ödül töreni, Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Turizm Fakültesi’nin konferans salonunda düzenlendi.

Yüzden fazla ülkeden 1.527 filmin katıldığı “Belgesel Film Yarışması”nda 33 film finale kalmaya hak kazandı. Festival jürisinin değerlendirmesi sonucu, İranlı yönetmen Mahdi Zamanpore´nin hazırladığı taştan ekmeğini çıkartan yaşlı bir adamın hayatını anlatan ‘Asak/Taş İşçisi’ isimli belgesel birincilik ödülüne layık görülürken, Tevfik Şenol’un hazırladığı ‘Değişen Şehirler’ isimli belgesel ikinci, Ebru Çakırkaya’nın hazırladığı ‘Son Kabileler’ isimli belgesel ise üçüncü oldu. Ünlü senarist ve yapımcı Türker İnanoğlu’na ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ verildi. Ödülü rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Türker İnanoğlu adına Serpil Akıllıoğlu aldı.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Festival biter bitmez bir sonraki festivalin çalışmalarına hemen başlayacağız. Göreceksiniz ki açılacak olan iletişim fakültesi, sinema televizyon bölümü, bitecek olan kültür merkezimizden sonra Safranbolu gerçekten belgesellerin başkenti, kültür ve sanatın da başkenti olacak” diye konuştu.

Edip Akbayram Konseri

Festivalin kapanışında sanatçı Edip Akbayram konser verdi. Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen konserde binlerce kişi ünlü sanatçının türkülerine eşlik etti. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, konser sonunda Edip Akbayram’a Safranbolu evi maketi hediye etti.

29.09.2019