LinksLinks2

Ankara ile Özbekistan’ın başkenti Taşkent, imzalanan protokolle “Kardeş Şehir” oldu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve beraberindeki heyet, temaslarda bulunmak üzere gittiği Özbekistan’da Taşkent Valisi Cihangir Artıkhocayev ile bir araya geldi. Görüşmede Yavaş, Taşkent’te bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Taşkent ile Ankara arasındaki “Kardeş Şehir” protokolünün göreve gelmesinin ardından imzaladığı ilk kardeş şehir protokolü olacağına vurgu yaptı. Yavaş, kararın Belediye Meclisindeki tüm partilerin oybirliğiyle alındığını belirterek, iki ülke liderleri arasında kurulan yakın dostluk ve iş birliği anlayışının yerel düzeyde de uygulanacak olmasından büyük heyecan duyduklarını ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarında Özbekistan, Taşkent, Semerkant ve Buhara isimlerinin 34 cadde ve sokağa verilmiş olduğunu anımsatan Yavaş, bunun Özbekistan’ın Türk halkının gönlündeki özel yerini ortaya koyduğunu belirtti. Yavaş ayrıca, Ankaragücü ile Taşkent’in önde gelen futbol kulübü arasında bir hazırlık maçı yapmayı önerdi.

Taşkent Valisi Artıkhocayev de son dönemde Özbekistan-Türkiye ilişkilerinin çok hızlı geliştiğini, iki ülke liderlerinin karşılıklı ziyaretlerinin ikili ilişkileri üst düzeye çıkardığını söyledi. Taşkent Valisi olarak göreve gelmesinin ardından ilk ziyaretini İstanbul’a yaparak Türk iş adamlarıyla görüştüğünü aktaran Artıkhocayev, Türkiye ve Türk işadamlarıyla iş birliğinin geliştirilmesine ayrıca önem verdiklerini, son olarak da Gebze Organize Sanayi Bölgesi ile imzaladıkları anlaşma kapsamında 100 hektarlık arazi tahsis ettiklerini kaydetti.

Artıkhocayev, Yavaş’ın Ankara isminin Taşkent’teki bir caddeye verilmesi önerisi üzerinde çalışacaklarını kaydederek, “Ancak bir şartım olacak. Ankara isminin verileceği caddeyi Türk iş adamları inşa etsinler. O caddeye adım attığımızda Türkiye’nin kokusu, ortamı hissedilsin” ifadelerini kullandı.

Görüşmenin sonunda Yavaş ve Artıkhocayev, Ankara ve Taşkent’in “Kardeş Şehir” olmasına ilişkin protokolü imzaladı.

16.09.2019

sites: como ganhar dinheiro28 como ganhar dinheiro29 como ganhar dinheiro30 como ganhar dinheiro31 como ganhar dinheiro32 como ganhar dinheiro33 como ganhar dinheiro34 como ganhar dinheiro35 como ganhar dinheiro36 como ganhar dinheiro37 como ganhar dinheiro38 como ganhar dinheiro39 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro40 como ganhar dinheiro41 como ganhar dinheiro42 como ganhar dinheiro43