Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Konya Büyükşehir Belediyesi, Nevşehir, Fatih, Selçuklu ve Zeytinburnu Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, “Özbekistan Heyeti Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı”, 08-14 Eylül 2019 tarihlerinde Konya, Nevşehir, Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile gerçekleştirildi.

Programa, Özbekistan Cumhuriyeti Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Baş Uzmanı Anvar Yusupov, Özbekistan Cumhuriyeti Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Baş Uzmanı Sanjarbek Ruziyev, Özbekistan Cumhuriyeti Havacılık (Hava Balonu) Federasyonu Başkanı Takhirdjan Saliyev, Özbekistan Cumhuriyeti Aşçılar Derneği Daire Başkanı Gulnoza Odilova, Özbekistan Cumhuriyeti Otelciler Derneği Başkanı Farangiz Abdullayeva ve Özbekistan Cumhuriyeti Rehberciler Derneği Başkanı Nargiza Salomova katıldı.

Programın ilk günü heyet Konya’nın tarihi ve kültürel yerlerini gezdi, ardından Nevşehir’e geçti. Nevşehir’de katılımcılar Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’yı makamında ziyaret ederek Nevşehir’de turizm çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Aynı gün katılımcılar Nevşehir’de baloncularla görüşüp çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

Programın 10 Eylül 2019 Salı günü Ankara ayağında heyet, Türkiye Turist Rehberleri Birliği TUREB)’ni ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)’nu ziyaret ederek turizme yönelik çalışmalar yapan bu kuruluşların çalışmaları hakkında bilgi aldı ve işbirliği imkanları değerlendirildi. Aynı gün katılımcılar T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan tarafından kabul edilerek, Türkiye turizminin yıllar içinde gelişimi ve yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Programın 11 Eylül 2019 Çarşamba günü Konya ayağında ise heyet, Konya Büyükşehir Belediyesini ziyaret ederek Başkan vekili Mustafa Uzbaş’la görüştü, ardından “Konya’da Yürütülen Turizm Faaliyetleri” adlı sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı. Aynı gün katılımcılar, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı tarafından kabul edildi. Heyete Selçuklu Belediye’sinde “Belediyelerin Turizm Çalışmaları” adlı sunum yapıldı, ardından saha gezisi düzenlendi.

Konya programının ardından İstanbul’a dönen heyet 12 Eylül 2019 Perşembe günü Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB)’ni ve Türkiye Turistik Otelciler Birliği (TÜROB)’ni ziyaret ederek bu kurumların turizme yönelik çalışmaları hakkında bilgi edindi ve işbirliği imkanları değerlendirildi.

Programın son günü olan 13 Eylül 2019 Cuma günü heyet, Fatih Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü Abdullah Kargılı ile bir araya geldi ve “Fatih’te Turistik Faaliyetlerin Koordinasyonu” adlı sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı.

Cuma günü öğleden sonra heyet, Türkiye Gastronomi Turizmi Derneği (GTD)’ni ve TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen heyet, TDBB’nin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Sertifika Töreni

Aynı gün akşam programın kapanış yemeği ve sertifika töreni Zeytinburnu Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Törene heyetin yanı sıra TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Sertaç Güleç katıldı.

Katılımcılarla programa ilişkin görüş alış verişinin ardından katılımcılara sertifikalarının takdim edilmesiyle program tamamlandı.

16.09.2019