Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Konya Büyükşehir Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Beykoz Belediyesi, İBB Kiptaş, Kültür A.Ş. ve Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı işbirliğinde düzenlenen, “TDBB Moğolistan Heyeti Bilgi ve Tecrübe Paylaşım Programı”, 24-30 Ağustos 2019 tarihlerinde Konya ve İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile gerçekleştirildi.

Programa, Dundgobi Bölgesi Vali Yardımcısı Munkhchuluun Jambalsuren, Mandalgobi Belediye Başkanı Munkhtogtokh Rentsen, Bayan Ulgi Hukuk Departmanı Müdürü Khuralai Usurkhan, Bayan Ulgi Acil Durum Departmanı Müdürü Ankhbayar Battsengel, Bayan Ulgi Kriminoloji Departmanı Müdürü Sukhbat Dorjsuren, Bayan Ulgi Nüfus Müdürü Yerkyegul Aralkhan, Moğolistan Sınır Bölgesi Yöneticisi Syerjant Dalyelkhan, Moğolistan Sınır Bölgesi Yönetici Yardımcısı Ochir Narankhuu, Bayan Ulgi Göç İdaresi Uzmanı Battsetseg Ganbold ve Dundgobi Kızılhaç Komitesi Başkanı Gasrandorj Bayaraa katıldı.

Programın 25-27 Ağustos 2019 tarihleri arasındaki ilk etabında Konya’da şehircilik, kentsel gelişim, şehir planlama ve peyzaj alanlarında incelemelerde bulunan heyet, TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ı ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Altay, son dönemde iki ülke arasında gelişen ilişkilerin belediyeler arasındaki çalışmalara da yansıdığını söyledi. Başkan Altay, “Özellikle TDBB olarak Moğolistan’daki belediyelerle de yakın bir çalışma içindeyiz. Türkiye son dönemde özellikle belediyecilikte çok önemli mesafeler kat etti. Bu bilgi ve deneyimlerimizi dost ve kardeş ülkelerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Moğolistan’ın Bayan-Ulgi şehri Vali Yardımcısı Kamyeliyat Akhmadiya da Konya ile kardeş şehir ilişkisi kurarak bağları güçlendirmek istediklerini ifade ederek, kendilerini Konya’da ağırladığı için Başkan Altay’a teşekkür etti.

Programın İstanbul ayağında ise heyet, 28 Ağustos 2019 Çarşamba günü İBB Avrupa Park Bahçeler Müdürlüğünü ziyaret etti ve “Belediyelerde Yeşil Alan Yönetimi” konulu sunumu dinledi ve ardından Ağaç A.Ş.’de saha gezisi yaptı. Aynı gün katılımcılar Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ı ziyaret etti ve “Belediyelerde Emlak Vergisi ve Tapu İşlemleri” konulu sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı.

Programın dördüncü günü heyet KİPTAŞ’ı ziyaret etti. Heyet burada “Belediyelerde Konut Üretimi” konulu sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı. Aynı gün katılımcılar, Bağcılar Belediyesini ziyaret ederek, Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ile bir araya geldi. Heyet, Bağcılar’da “Belediyelerde Kentsel Gelişim Projeleri” konulu sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı.

Programın son günü olan 30 Ağustos 2019 Cuma günü ise katılımcılar, Sultanahmet Camii ve meydanını, Panorama Müzesini ve Türk Dünyası Kültür Evlerini gezdi. Aynı gün katılımcılar öğleden sonra TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen heyet, TDBB’nin çalışmaları hakkında bilgilendirildi. Ardından birlik merkezinde sertifika töreni ile katılımcılara sertifikalarının takdim edilmesiyle program tamamlandı.

02.09.2019