Altay topluluklarının uygarlık yapısı ve kültürel değerlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla iki yılda bir geleneksel olarak yapılan ‘Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu’nun Sekizincisi, “Hayvan ve Hayvancılık Kültürü” ana teması ile, 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek ve Issık-Göl şehirlerinde gerçekleştirildi.

Sempozyumun Açılış Törenine, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı Dosalı Esanaliyev, Türkiye Cumhuriyeti Kırgızistan Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Moğolistan Bilimler Akademisi İnsani Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enkhbat Avirmet ve çok sayıda bilim insanı katıldı.

Kırgız Cumhurbaşkanı’nın himayesinde Kırgız Cumhurbaşkanlığı’na bağlı “Muras” Fondu ve Kırgız Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü ile Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Türk Tarih Kurumu, TÜRKSOY, Uluslararası Türk Akademisi, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi ve Bursa Osmangazi Belediye Başkanlığının destekleriyle düzenlenen Sempozyuma, aralarında Türkiye, Rusya, ABD, Japonya, Çin, Güney Kore, Moğolistan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan’ın da bulunduğu farklı ülkelerden 200’ün üzerinde bilim insanı katıldı.

Sempozyum “Hayvan ve Hayvancılık” temalı olarak 30 oturum hâlinde gerçekleştirildi. Sempozyuma sunulan bildiriler, iki sene sonra gerçekleştirilecek olan sempozyumda basılı bir şekilde katılımcılara takdim edilecek.

2020’de yapılacak sempozyumun, Altay Akademisyenler Birliğinin ilgili Kurulları tarafından değerlendirilerek Bursa Osmangazi Belediyesinin ev sahipliğinde Bursa şehrinde spesifik bir konu üzerinde yapılmasına karar verildi.

24.08.2019