Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu Üyesi Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 24 Ağustos 2019 tarihinde Kazakistan’da kardeş şehri Kapşagay Belediyesi’ni ziyaret etti.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, 19-23 Ağustos tarihlerinde Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen 8. Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu’na katıldı. Sempozyumda yaptığı konuşmada birlik ve beraberlik mesajları verdi. Başkan Dündar, Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri arasında kardeşliği güçlendirmek adına Kırgızistan’dan sonra Kazakistan’ı da ziyaret etti. BTSO Başkan Vekili İsmail Kuş ve BTSO Meclis Başkanı Vekili Murat Beyazıt ile birlikte Kazakistan’ın Kapşagay şehrinde bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunan Başkan Dündar’ın ilk adresi Kapşagay Belediyesi oldu.

Kardeşliğimiz Kağıt Üzerinde Kalmamalı

Osmangazi Belediyesi’nin kardeş şehirlerinden olan Kapşagay Belediyesi ziyaretinde Başkan Dündar’ı Belediye Başkan Vekili Ermek Kozhahmetov ağırladı. Dündar, Osmangazi Belediyesi ve Kapşagay Belediyesi arasında kurulan kardeşliğin kağıt üzerinde kalmaması ve iki ülke arasında ekonomik, sosyal, kültürel dayanışmayla köklü ilişkiler kurulmasını sağlamak amacıyla karşılıklı ziyaretlerin önemine vurgu yaptı.

Bursa ve Kazakistan Arasındaki Yatırım İmkanları Ele Alındı

Başkan Dündar’ın Kapşagay ziyaretinde ikinci adresi ise ‘Atameken’ Ulusal Girişimciler Odası oldu. Ziyarette, Kazakistan’da yatırım imkanları, turizmi geliştirme olanakları, eyaletlerde iş ve yatırım imkanları ile Bursa ve Kazakistan arasında iş imkanlarının geliştirilmesi gibi konular ele alındı.

Kazakistan En Önemli Siyasi ve Ekonomik Ortaklarımızdan

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kazakistan ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğuna vurgu yaparak, “Türkiye ile Kazakistan arasındaki ortak tarihi, kültürel ve manevi bağlar ilişkilerimizin süratle geliştirilmesine temel teşkil etmiştir. Bağımsızlığını kazanmasının ardından Kazakistan ile imzalanan çok sayıda anlaşma ve protokolle çeşitli alanlardaki ilişkilerimizin ve işbirliğimizin esasları düzenlenmiştir. Ülkemiz ile Kazakistan arasındaki siyasi ilişkilerin ulaştığı düzeye paralel olarak Kazakistan ülkemizin bölgedeki en önemli siyasi ve ekonomik ortaklarından biri haline gelmiştir. Osmangazi Belediyesi olarak bizler de ülkemiz ve Kazakistan arasında ilişkilerimizi güçlendirmek adına çalışmalar yürütüyoruz. Kapşagay Belediyesi ile imzaladığımız kardeş şehir protokolü ile ekonomik ve kültürel işbirlikleri yapıyoruz” dedi.

25.8.2019