Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri Kitabı yayınlandı.

Kitap, 1991 yılından 2016 yılına kadar geçen 25 yıllık zaman diliminde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın yaşadıkları süreçleri değerlendirmek adına hazırlandı. Eserde bu ülkelerin son dönem tarihi, ekonomik ve kültürel gelişmelerinin yanı sıra Türkiye ile ilişkileri ortaya kondu. Tüm bu bölümler o ülkelerle ilgili olarak çalışan uzman akademisyenler tarafından kaleme alındı.

Kitap yedi bölümden oluşuyor. Birinci Bölüm Azerbaycan Cumhuriyeti Prof. Dr. Nesrin Sarıahmetoğlu ve Prof. Dr. Okan Yeşilot tarafından, ikinci bölüm Kazakistan Cumhuriyeti Prof. Dr. Abdulvahap Kara tarafından, üçüncü bölüm Kırgız Cumhuriyeti Dr. Fahri Solak tarafından, dördüncü bölüm Özbekistan Cumhuriyeti Prof. Dr. Ahmet Kanlıdere tarafından, beşinci bölüm Türkmenistan Cumhuriyeti Prof. Dr. Kemal Özcan tarafından, altıncı bölüm Rusya Federasyonu Prof. Dr. İlyas Kemaloğlu tarafından ve son bölüm olan Türk Dünyasında 25 Yıllık İşbirliği Süreci Prof. Dr. Abdulvahap Kara tarafından ele alınarak ayrıntılı bir şekilde değerlendiriliyor.

Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlığının 25. yılı vesilesiyle hazırlanan kitap, Türk dünyasını yakından tanımak, gelişmeleri anlamak isteyenler ve karar vericiler için yararlı olacak. Kitap 360 sayfadan oluşuyor. Kitabın editörlüğünü Prof. Dr. Abdulvahap Kara ve Dr. Fahri Solak yaptı.

Kitabın Tam Metin PDF’si için: Tıklayın

19.07.2019