Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), 14-30 Haziran 2019 tarihleri arasında Bosna-Hersek’te gerçekleştirilen 509. Ayvaz Dede Şenlikleri’ne mali destek verdi.

Türkiye’den turistlerin, yerel yöneticilerin, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de katıldığı şenliğe, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic, yabancı misyon temsilcileri ve davetlilerin yanı sıra çok sayıda Boşnak katıldı.

Başlarında fesleri, sırtlarında geleneksel kıyafetleri ve ellerinde taşıdıkları sancaklarıyla sabahın erken saatlerinde Travnik şehri yakınındaki Karaula kasabasına gelen 101 atlı, tekbirler, dualar ve ilahilerle merkezi programın yapılacağı Prusac’a uğurlandı. Törene katılan binlerce kişi inanışa göre kayanın yarılıp suyun çıktığı ve kuraklığın son bulduğu yerde dua etti, öğle namazı kıldı.

Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Husein Kavazovic’i temsilen törende bulunan Tuzla Müftüsü Vahid Fazlovic, yaptığı konuşmada, Ayvaz Dede’nin Allah’a sonsuz inanç ve itaati temsil ettiğini belirterek, “Bugün 509 yıl önce dedelerimizin yaptığı gibi Allah’ın huzurunda buluştuk. İnancımızı ve geleneklerimizi korumak için bir araya geldik” dedi.

Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic de Ayvaz Dede Şenliklerinin Bosna Hersek’teki en önemli etkinliklerden biri olduğuna işaret ederek, “Kültürümüzle gurur duymalı ve geleceğimizi bu temellerde inşa etmeliyiz. Birçok kez yıkmak istediler ancak biz güçlenerek ayakta kaldık” dedi.

Şenliğe katılan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç ise Bosna Hersek’e 1997’den bu yana birçok kez geldiğini anımsatarak, “Buraya geldim, bu güzelliği gördüm. Zahmetli de olsa Ayvaz Dede’nin bulunduğu yere çıkmak, binlerce insanın arasında bulunmak, o günleri tekrar yaşamak ve öğle namazını kılmak büyük bir şeref oldu. Boşnak kardeşlerimizin huzuru için dua ediyoruz ve burada şehit düşenleri her zaman Fatihalarımızın içerisine koyuyoruz. Ayvaz Dede bir alperendir, evliyadır. Onun duası ve himmetiyle burada mükemmel bir olay yaşanmış. Biz bu tarihi olayı anmak üzere buradayız” dedi.

Ülkenin en uzun soluklu etkinliğinde Bosna Hersek’in farklı şehirlerinden yola çıkan yüzlerce atlı görsel bir şölen oluştururken, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehteran Birliğinin konseri de büyük bir ilgiyle izlendi.

Semazen gösterisinin de yapıldığı törende ayrıca 7 yaşındaki en genç atlı Mirhad Dedic ile 74 yaşındaki en yaşlı atlı Emin Bektic’e teşekkür belgesi takdim edildi.

Bosna Hersek’in Prusac kasabasında düzenlenen 509. Ayvaz Dede Şenlikleri, binlerce kişinin katılımıyla kılınan öğle namazıyla sona erdi.

Akhisarlı bir Anadolu ereni olan Ayvaz Dede’nin, nesillerdir anlatılan efsaneye göre 40 gün süren ibadetinin ardından Prusac köyüne suyun gelmesini engelleyen kayanın ikiye ayrılmasının anısına, Osmanlı’nın Balkanlardaki varlığından itibaren (1947-1990 arası yasaklanmıştı) her yıl gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en geniş kapsamlı İslami Festivali niteliğindeki Ayvaz Dede Şenlikleri süresince Bosna-Hersek ve çevresinden yaklaşık 100 bin kişi (kapanış töreninde 10 – 20 bin kişi) ağırlanmaktadır.

Bilimsel forum, konferans, kitap tanıtımı, sanatsal sergiler, dini müzik konserleri, spor müsabakaları, geleneksel atlı yürüyüş, halk dansları gibi çok sayıda etkinliğin gerçekleştiği şenlik, 13 Belediye ve Müftülük (Travnik, Bugojno, Jajce, Busovača, Donji Vakuf, Novi Travnik,Vitez, Livno, Duvno, Prnjavor, Zenica ve Prusac) tarafından organize edilmektedir.

Ayvaz Dede Şenlikleri, TDBB Bosna üye belediyelerinden Travnik Belediyesi’nin talebi üzerine, 2015 yılından bu yana TDBB tarafından mali olarak destekleniyor.

01.07.2019