Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Haziran ayı Yürütme Kurulu Toplantısı, 19 Haziran 2019 Çarşamba günü, İstanbul’da Birlik merkezinde yapıldı.

TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Başkanlığındaki toplantıya, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Birlik Yürütme Kurulu üyeleri, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ve Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın 3 Mayıs 2019 tarihindeki Yönetim Kurulu toplantısından bu yana gerçekleştirilen çalışmalar ve gündem hakkında bilgi vermesi ve gündemdeki konuların görüşülmesiyle toplantı devam etti.

Bu çerçevede, TDBB ve üye belediyeler işbirliğinde yaptırılan “Bosna Hersek Glamoç Eğitim ve Kültür Merkezi”nin 28 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilecek açılış törenine Birliğimizi temsilen Yürütme Kurulu üyelerinin ve projeye katkı yapan belediyelerin katılım sağlamasına, 2019 yılı UYEM programı kapsamında Azerbaycan, Filistin, Kırgızistan, Moğolistan üye belediyelere yönelik eğitim programı düzenlenmesine, Teocak (Bosna Hersek) Belediyesi ile Birlik üyelerimiz arasından bir belediye ile kardeş şehir ilişkisi kurulmasına ilişkin çalışma yürütülmesine, Teocak Belediyesi’nin talep etmiş olduğu çöp kamyonunun kardeş şehir ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmesine, 30 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan ve Birliğimiz tarafından da destek verilen, “509. Ayvaz Dede Şenlikleri”ne Birliğimizi temsilen katılım sağlanmasına, 9-10 Temmuz 2019 tarihleri arasında Ürdün’de gerçekleştirilecek “6. UCLG-MEWA Kongresi”ne Birliğimizi temsilen TDBB Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın ve TDBB Yönetim Kurulu Üyesi, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın katılım sağlamasına, Kırgızistan’ın Oş şehrinde bulunan “Babür Devlet Akademik Özbek Müzik ve Drama Tiyatrosu” restorasyonu projesinin Oş Belediyesi’nin kardeş şehirleri işbirliğinde değerlendirilmesine, 07-09 Kasım 2019 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek “CITYTECH 2019 – 13. Uluslararası Şehircilik ve Çevre Fuarı”na katılımcı desteği verilmesine, 2019 Yılı Temmuz ayı Yönetim Kurulu Toplantısı’nın, 24 Temmuz 2019 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılmasına karar verildi.

Ayrıca, Karatay (Konya), Meram (Konya), Aydıncık (Mersin) ve Kljuc (Bosna Hersek) Belediyeleri’nin Birliğimize yapmış olduğu üyelik müracaatlarının uygun görüşle Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verildi.

19.06.2019