Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, İspark A.Ş., Metro İstanbul, Belbim A.Ş, Mapikart, İsbak A.Ş. ve İETT işbirliğinde düzenlenen, “Akıllı Şehir Yönetimi ve Akıllı Ulaşım” Uzman Eğitimi Programı, 21-27 Nisan 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile gerçekleştirildi.

Programa, Arnavutluk’tan Kamza Belediyesi Genel Sekreter Qemal Çejku, İşkodra Belediyesi Bilgi Teknolojileri Uzmanı Pavli Marku, Bosna Hersek’ten Saraybosna Büyükşehir Belediyesi Kentsel Planlama Uzmanı Lejla Sıljevıc, Saraybosna Büyükşehir Belediyesi Kentsel Planlama Uzmanı Selma Bećıragıć, Kırgızistan’dan Bişkek Büyükşehir Belediyesi Ekonomi ve Yatırımlar Dairesi Müdürü Gavkharpasha Ashırova, Bişkek Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Departmanı Müdürü Kubanychbek Djusupov, Moldova’dan Calarasi Belediye Başkanı Nicolae melnıc, CALM Bilgi Teknolojileri Uzmanı Alexandru Pali, Moğolistan’dan Nalayk Belediyesi Belediye Meclis Üyesi Ganbaatar Manaljav, Gorodok Belediyesi Ulaşım Departmanı Müdürü Shukbaatar Sharavkhaan, Çoybalsan Valisi Munkhtur Palam ve İnşaat ve Kentsel Kalkınma Bakanlığı Konut Departmanı Müdür Yardımcısı Tseepildorj Bazar katıldı.

Programın ilk günü olan 22 Nisan 2019 Pazartesi heyet, İSPARK A.Ş.’yi ziyaret etti ve “Büyükşehirlerde Akıllı Otopark Sistemleri ve Park Alanı Yönetimi” konulu sunumları dinledi. Aynı gün öğleden sonra heyet BELBİM’i ziyaret ederek burada “Elektronik Ücret Toplama Sistemleri” konulu sunumu dinledi.

Programın ikinci gününde katılımcılar, MAPİKART’ı ziyaret ederek akıllı kartlarla ilgili sunumu dinlediler ve saha gezisi yaptılar. Aynı gün öğleden sona katılımcılar TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen katılımcılar TDBB’nin çalışmaları ve program detayları hakkında bilgilendirildi. TDBB’den ayrılan katılımcılar, Panorama 1453 Müzesini ve Topkapı Türk Dünyası Kültür Evlerini gezdi.

Programın üçüncü günü olan 24 Nisan 2019 Çarşamba günü heyet, İSBAK’ı ziyaret etti ve “Akıllı Ulaşım Sistemleri, Akıllı Aydınlatma Sistemleri ve İstanbul Tünelleri SCADA Sistemi” adlı sunumu dinledi. Aynı gün öğleden sonra heyet, Metro İstanbul’u ziyaret etti ve “Akıllı Raylı Sistem Çözümleri, Sinyalizasyon Sistemleri, Yolcu Bilgilendirme Sistemleri” konulu sunumları dinledi.

Programın dördüncü günü katılımcılar, 7. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarına katıldı. Heyete T.C. Kentleşme Bakanlığı Uzmanları Tarafından Türkiye’nin Akıllı Şehircilik Stratejileri ve uygulamaları ile ilgili Sunum Yapıldı.

Programın beşinci günü olan 26 Nisan 2019 Cuma günü heyet, İETT’yi ziyaret ederek burada yapılan “Toplu Ulaşım Sistemleri Ağı Yönetimi” konulu sunumu dinledi. Aynı gün öğleden sonra ise heyet, Zeytinburnu Belediye’sini ziyaret etti ve “Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi” ile ilgili sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı.

Kapanış Yemeği ve Sertifika Töreni

Programın kapanış yemeği ve sertifika töreni Zeytinburnu Belediyesi ev sahipliğinde Belgradkapı Sosyal tesislerinde yapıldı. Törene, heyetin yanı sıra, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcıları Mahmut Kocameşe ve Osman Dinç katıldı. Fahri Solak yemekte yaptığı konuşmada, “Umuyoruz ki program sizler için faydalı geçmiştir. TDBB olarak bu tür programları önemsiyor ve katılımcıların en iyi şekilde faydalanmaları için çabalıyoruz” dedi.

Heyet, 27 Nisan 2019 Cumartesi günü İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Program, heyetlerin aynı gün ülkelerine dönmesi ile tamamlandı.

29.04.2019