İstanbul Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Kültür A.Ş., Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliğinde düzenlenen İstanbul Nevruz Kutlaması, 21 Mart 2019 Perşembe günü Topkapı Kültür Parkı’nda yapıldı.

Kutlama programına, İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, İstanbul Merkez Komutanı Tuğgeneral Sadettin Alp Ergin, İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Kemal Kaptaner ve Türk Cumhuriyetleri Başkonsolosları ve misyon temsilcileri, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi ve ardından nevruz ateşinin yakılmasıyla başlayan etkinlikte, sanatçı Tacigül Küntüz’ün Nevruz Özel Resim Sergisi açılışı yapıldı, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törenin açılışında konuşan İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Nevruz Bayramı’nın İstanbul’da coşkuyla kutlandığını belirterek, şunları söyledi: “Nevruz nedir? diye sorana verilecek çok fazla cevabımız var. Ama nevruz için verilecek en büyük cevabımız, gençlik, neşe ve coşkudur. Sevgili gençler, milleti millet ve güçlü yapan, size bir geçmiş verdiği gibi bir gelecek vadeden temel değerler, milli varlığımız, milli kültürümüz ve geleneğimizdir. Nevruz da tarihin derinliklerinden kopup gelen, sadece şehrimizde ya da ülkemizde değil, geniş bir coğrafi bölgede, Balkanlar’dan Türkistan coğrafyasına varıncaya kadar, aynı duygu ve heyecanla kutlanan bir şölendir. Nevruz bir örf, gelenek, adet, neşe, sevinç ve mutluluktur”.

Daha sonra demir dövme ve yumurta tokuşturma ritüellerinin gerçekleştirildiği kutlamalarda, davetliler yakılan Nevruz ateşinden atlayarak Nevruz Bayramını kutladı. Türk dünyasından çok sayıda davetlinin de katıldığı etkinlikte; Kırgızistan ve Türkmenistan halk oyunları gösterisi gerçekleşti. Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı Kırgız Halk Oyunu “Ak kuu”, Türkmenistan Halk Oyunu “Kuş Tepti” oyunları sahnelendi. Türk halk müziği sanatçısı Esat Kabaklı konseri ile devam eden etkinlikte, demir dövme, yumurta tokuşturma ve ateşten atlama gerçekleştirildi. Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde yer alan ülkelerin Etnografik Müze Evleri’nin gezilmesi ve kurulan stantların da ziyaret edilmesi ile devam eden program, katılımcılara pilav ve ayran ikramı ile son buldu.

22.03.2019