Gagauz Özerk Yeri tarafından düzenlenen, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Bayrampaşa Belediyesi tarafından desteklenen, ‘Türkiye Gagauz Diasporası Toplantısı’, Gagauzya Başkanı İrina Vlah, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve çok sayıda davetlinin katılımıyla, 10 Şubat 2019’da Bayrampaşa’da yapıldı.

Diaspora toplantısı ile Türkiye’de binden fazla Gagauz bir araya geldi. Toplantıya sadece İstanbul’daki Gagauzlar değil, Ankara, İzmir ve diğer şehirlerden aileleriyle gelenler de katıldı.

Toplantıda konuşan Gagauzya Başkanı İrina Valh, Gagauzya Özerk Yeri’nde uygulanan sosyo-ekonomik politikaları ayrıntılı olarak anlattı. İcra Komitesinin büyük yatırımcıları çekmeye, küçük ve orta ölçekli işletmeleri teşvik etmeye ve bölgesel altyapının aşamalı rehabilitasyonu konularına odaklandığını belirtti. Vlah “Bölgenin gelirlerinin artması nedeniyle, anne ve çocukları destekleyecek sosyal programlara destek verilmekte, emeklilerimize ve kış döneminde ihtiyaç sahibi olanlara yardım sağlanmakta, öğrencilere ek burslar ödenmekte, Gagauzya gazilerine yardımlar yapılmakta. Genel olarak, sosyal programlarımızla yaklaşık 40 bin kişiye ulaşılmaktadır” dedi.

Toplantıya katılan katılımcılar verilen konser ve geleneksel halk oyunları ile doyasıya eğlendi. Gagauz sahnesinin yıldızları; Vitali Manzhul, Valentin Ormanzhi, Anna Dragu, Vitali Vasilioglo, Yasti düeti, şarkının sanatçıları ve dans topluluğu “Duz Ava” gösteri yaptı. Ziyaretçiler için Gagauz milli mutfağının yemekleri; kavurma, kyrma, taverna, peynir ve fırında pişmiş ekmekler hazırlanarak toplantıya katılanlara ikram edildi.