İki yılda bir düzenlenen ‘Avrupa Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları’ (EYOF), 10-15 Şubat 2019 tarihlerinde Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yapıldı.
Olimpiyatlar, Saraybosna Büyükşehir Belediyesi ve Republika Sırpska sınırları içerisinde yer alan Doğu Saraybosna Belediyesinin işbirliği ile gerçekleşti. Bir önceki Avrupa Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları, 2017 yılında Erzurum’da gerçekleşmişti. 1984 Kış Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan Saraybosna şehri EYOF 2019 ile yıllar sonra ilk defa büyük bir uluslararası etkinlik düzenleme fırsatı buldu.
EYOF 2019 açılış törenine, dünyanın çeşitli ülkelerinden heyetler ve sporcular katıldı. Resmi açılış törenine ise, Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Milorad Dodik, Avrupa Olimpiyat Komitesi Başkanı Janez Kociyançiç, Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Abdulah Skaka, Doğu Saraybosna Belediye Başkanı Nenad Vukoviç katıldı.
EYOF 2019’a 46 ülkeden 911 genç sporcu, 8 farklı kış oyunları disiplininde katılım sağladı. Disiplinler arasında Alp kayakçılığı, biyatlon, kır kayağı, körling, artistik buz pateni, buz hokeyi, kısa kulvar sürat pateni ve snowboard yer aldı. Yarışmada toplamda on iki madalya alarak en çok altın madalya kazanan ülke Norveç oldu. Norveç’i 12 madalya alan fakat bir altın madalya eksik alan İsviçre takip etti, üçüncülüğü ise 11 madalya alan Fransa takip etti. Türkiye’den de 35 genç sporcu yarışmalarda yer aldı.
2019 Avrupa Gençlik Kış Olimpiyat Oyunları 15 Şubat 2019 tarihinde Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Milorad Dodik tarafından Olimpiyat bayrağının 2021’de EYOF’un ev sahipliğini yapacak olan Finlandiya’nın Vuokatti Belediye Başkanına teslim töreni ile sona erdi.

16.02.2019