Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Balkan ülkeleriyle gelişen ilişkiler sonucu birçok kalıcı projeye imza atıyor. TDBB, Bosna Hersek üyelerinden Srebrenik’te bulunan bir okulun tadilatını yapacak. TDBB Ocak ayı Yönetim Kurulu Toplantısında TDBB ile Bosna Hersek Srebrenik’te bulunan ‘Rapatnica İlkokulu Tadilatı Projesi’ protokolü imzalandı.
Protokol, TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Serebrenik Rapatnica Okul Müdürü Zehrudin Muhedinoviç tarafından imzalandı.
Muhedinoviç protokolde yaptığı konuşmada, Rapatnica ilkokulunun Srebrenik’teki en eski ve en büyük okullardan biri olduğunu ve yaklaşık 450 öğrencisinin bulunduğunu, Türkçe dersini seçmeli ders olarak kabul eden ilk Srebrenik ilkokulu olduğunu, Okulda üç senedir Türkçe öğretildiğini belirtti. Muhedinoviç, “TDBB’ye okulumuza yapacağı bu yardımdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Çalışmalara hızlı bir şekilde başlayıp en kısa zamanda okulun tadilatını bitirip öğrencilerin hizmetine açacağız” dedi.
Srebrenik Bosna-Hersek’in Bosna-Hersek Federasyonu’nda Tuzla Kantonu’na bağlı bir belediye. Konum olarak Bosna Hersek’in kuzeydoğusunda yer alıyor. 2013 nüfus sayımına göre belediyenin nüfusu 39.678’tir.

25.01.2019