Makedonya’nın Ohri şehri için büyük öneme sahip olan, Makedon Ortodoks Kilisesi eğitimcisi ve Ohri’nin koruyucusu Ohritli Aziz Kliment Bayramı, 58 Aralık 2018 tarihleri arasında Ohri Belediyesi ev sahipliğinde kutlandı.

Ohri’de gerçekleştirilen kutlama törenine, Ohri Belediye Başkanı Jovan Stojanoski, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Makedonya Milletvekilleri, çeşitli ülkelerin diplomatik temsilcileri, siyasi parti yöneticileri ve davetliler katıldı.

Dört gün süren Aziz Klement Bayramı kutlamaları kapsamında, Aziz Kliment heykeli önüne çiçek bırakıldı. Plaoshnik tapınağında büyük bir ayin yapıldı. Robevci Müzesinde Profesör Dimitar Pandev’in yeni eseri olan ‘Ohri’de Okuryazarlık’ kitabı tanıtıldı. Urania-Manu Evi’nde, ‘Aziz Kiril ve Metodius’un İzleri’ adlı fotoğraf sergisi açıldı. Konserler verildi. Aziz Kliment’le ilgili konuşmalar yapıldı.

Kutlamalarda ayrıca, Ohri şarkıları antolojisi tanıtıldı. Prof. Dimitar Pandev tarafından hazırlanan ‘Ohri’ye Gel’ şiir antolojisi şair Slave Gjorgjo Dimoski ve Ohri Belediyesi tarafından yayınlandı.