Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Üyesi Kırgızistan’ın Oş şehri, “2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti” seçildi. Kastamonu Tarihi Kurşunlu Han’da 18.Aralık 2018 tarihinde düzenlenen Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı Kültür Bakanları Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısında Oş, ‘2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti’ ilan edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür Bakanları Daimi Konseyi 36. Dönem Toplantısı’nın kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, koordinasyon görevinin Kırgızistan’a devredildiğini bildirdi. Bundan sonraki toplantının Kırgızistan’ın Oş şehrinde yapılacağına işaret eden Ersoy, “Önümüzdeki sene konsept olarak Aşık Veysel Yılı oldu, bununla ilgili de kongre ve çalışma olacak, çalıştay yapılacak” diye konuştu.

Programın sonunda, Kastamonu Valiliği tarafından Bakan Ersoy ile toplantıya katılan Türk dünyasından temsilcilere plaket takdim edildi.

Oş Şehri Hakkında

Oş, Fergana Vadisi’nin güneyinde bulunan ve “güneyin başkenti” olarak adlandırılan, Kırgızistan’ın en büyük ikinci şehridir. 1 Milyon civarında olan Vilayet nüfusu sırası ile Kırgızlar, Özbekler, Ruslar ve Tacikler’den oluşur. Şehir 3.000 yıllık geçmişi ile Orta Asya’nın ticaret şehri görünümündedir. Oş vilayeti kuzeyde Özbekistan, güneybatıda Tacikistan ve güneydoğuda Çin ile komşudur. Oş şehrinde bulunan ve 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan Süleyman Dağı, Hazreti Süleyman’ın seyahatleri sırasında dinlendiği ve ibadet ettiği mekan olarak anılır. Dağın yamacında bulunan küçük bir hücrede bulunan ayak izlerinin, Hazreti Süleyman’a ait olduğuna inanılmaktadır. Hazreti Süleyman’ın izlerine yüz sürmek, şifa aramak ve kenti kuşbakışı seyretmek isteyenler bu bölgeye akın etmektedir.