Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç, vefatının 15’inci yılında, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Zeytinburnu Belediyesi ve Aliya İzzetbegoviç Müzesi işbirliğinde 14 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen, ‘Yakından Aliya İzzetbegoviç’ adlı programla İstanbul’da anıldı.

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde düzenlenen programa, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç, TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, Aliya İzzetbegoviç Müzesi Müdürü Adnan Zişko ve çok sayıda davetli katıldı.

Program kapsamında Aliya İzzetbegoviç’in bilinmeyen fotoğraflarından oluşan Sergi açıldı ve hayatını konu alan belgesel katılımcılara izletildi. Sergi ve belgesel gösteriminin yanında düzenlenen panelle Bilge Kral İzzetbegoviç’in bilinmeyen yönleri anlatıldı.

TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak’ın oturum başkanlığını yaptığı panelde, Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç ve Aliya İzzetbegoviç Müzesi Müdürü Adnan Zişko konuşmacı olarak yer aldı.

Program öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Aliya İzzetbegoviç bilge insan, devlet adamı, Bosna Hersek’in bağımsızlık mücadelesinde, çok büyük gayreti olmuş önemli bir şahsiyettir. Ölümünün 15.yılı münasebetiyle kendisini Zeytinburnu Kültür Sanat merkezinde anıyoruz. İşbirliği kuruluşları TDBB’ye, Aliya İzzetbegoviç Müzesi müdürlüğüne, Bosna’nın Ankara Büyük Elçiliğine çok teşekkür ediyorum” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, “Türk Dünyası Belediyeler birliği 2003 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulmuş, dost ve kardeş ülkelerin yerel yönetimleri arasında işbirliğinin gelişmesini amaçlayan uluslararası bir kuruluştur. Halen 29 farklı ülkeden 1.150 belediye üyesi bulunmaktadır. Yakın çalıştığımız ülkelerden biri olan Bosna Hersek’in kurucu Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 15. Yılı anma programına İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluyuz” diye konuştu.

Aliya İzzetbegoviç Müzesi Müdürü Adnan Zişko da panelde yaptığı konuşmada, Müzede İzzetbegoviç’in hayatını bilim ve askerlik, komutanlık şeklinde iki kısma ayırdıklarını ifade etti. Zişko, Aliya İzzetbegoviç’in hem Batı’da hem de Doğu’da saygı görmüş nadir siyasetçilerden birisi olduğunu vurguladı. Türkiye’nin, her zaman Bosna halkının yanında olduğunu ve bu tutumunun kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Zişko, şöyle konuştu: “Biz inanıyoruz ki gelecekte Türkiye daha güçlü olacak. Türkiye güçlü oldukça Boşnaklar da güçlü olacak.”

Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç ise İzzetbegoviç’in, hayatında iki kez hapishaneye girdiğini, ikisinin de fikirlerinden dolayı olduğunu belirterek, şunları anlattı:

“Hapishaneden çıktıktan sonra bize hapishane hayatını anlatıyordu. ‘En büyük sorun gördüğünüz duvarlar değil, duvarların içinde yatan insanlardı’ dedi. Aliya, ‘Özgürlüğe Kaçışım’ kitabında hapishanedeki kendi iç muhasebesini yazmıştır. Bosna’nın savaşta zor dönemler yaşadığını ifade eden Sadoviç, İzzetbegoviç’in “Saldırganlar bir gün yorulacak, biz direnmede yorulmayacağız.” sözünü anımsattı.

Aliya İzzetbegoviç fotoğraf sergisi 14-20 Aralık 2018 tarihlerinde, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde devam edecek.