Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Bağcılar, Sultanbeyli, Şahinbey, Zeytinburnu Belediyeleri, AFAD, Kızılay, İstanbul İl Göç İdaresi ve İstanbul Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü işbirliğinde düzenlenen, Kırgızistan Etnik İlişkiler Devlet Ajansı Başkanlığı, Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı, Gaziantep ve İstanbul’da gerçekleştirilen sunum ve saha gezileri ile tamamlandı.

Programa, Nookat Belediyesi Genel Sekreteri Zakhidzhan Abidzhanov, Karasu Belediyesi Genel Sekreteri Danakhan Bektasheva, Uzgen Belediyesi Genel Sekreteri Zhalal Aliev, Oş Belediyesi Genel Sekreteri Uraimzhan Tashiev, Leylek Belediyesi Genel Sekreteri Nurgazy Abalov, Suzak Belediyesi Genel Sekreteri Turdukul Karaev, Alamudun Belediyesi Genel Sekreteri Aidar Kadyraliev, Isık-Göl Belediyesi Genel Sekreteri Zhumadil Turdubekov ve Batken Vilayeti Ajans Temsilcisi Absalam Abdiraiimov katıldı.

Programın ilk günü 26 Kasım 2018 Pazartesi heyet, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu ziyaret etti. Ardından Şahinbey Belediyesi’nin “Farklı Etnik Grupların Birlikte Yaşama ve Uyum Süreci” adlı sunumu dinlendi ve saha gezisi yapıldı.

Programın ikinci gününde katılımcılar İstanbul Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü Göç Araştırmaları Merkezi’ni ziyaret etti. Aynı gün katılımcılar öğleden sonra TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen heyet, Program ve TDBB’nin çalışmaları hakkında bilgilendirildi. TDBB’den ayrılan heyet, Panorama 1453 Müzesini ve Topkapı Türk Dünyası Kültür Evlerini gezdi.

Programın üçüncü günü, heyetin Kızılay ve AFAD’ı ziyareti ile devam etti. Heyet, Kızılay’da “Göç Entegrasyonu ve Uyum”, AFAD ziyaretinde ise “Göç Yönetimi” konulu sunumları dinledi.

Programın dördüncü günü katılımcılar, İstanbul Valiliği Göç İdaresi Müdürlüğünü ziyaret etti ve “Göç Yönetimi ve Uyum Süreçleri” konulu sunumu dinledi. Aynı gün heyet, Sultanbeyli Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye başkanı Hüseyin Keskin ile bir araya geldi. Heyet, burada “Bir Umut, Bir Ufuk Projesi” adlı sunumu dinledi.

Programın beşinci günü olan 30 Kasım 2018 Cuma günü heyet, Zeytinburnu Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkan Yardımcısı Erdem İskenderoğlu ile bir araya geldi. Ardından, “Kültürel ve Mekânsal Bütünleşme” konulu sunumu dinledi. Aynı gün heyet, Bağcılar Belediyesi’ni ziyaret etti ve “Uluslararası Göç ve Birlikte Yaşama” konulu sunumu dinledi ve saha gezisi yaptı.

Kapanış Yemeği ve Sertifika Töreni

Programın kapanış yemeği ve sertifika töreni Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde yapıldı. Törene, Kırgız heyetin yanı sıra, TDBB Yönetim Kurulu Üyesi, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Bağcılar Belediyesi Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk katıldı.

Yemeğin ardından, Başkan Lokman Çağırıcı, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Başkan Yardımcısı Kenan Gültürk heyete katılım sertifikalarını takdim etti. Program karşılıklı hediyeleşme ve aile fotoğrafı ile tamamlandı.

02.12.2018