Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyeleri, Kilis Belediyesi (Türkiye) ile Gostivar (Makedonya) Belediyesi arasında, 26 Kasım 2018 tarihinde Gostivar’da düzenlenen törenle ‘Kardeş Şehir’ protokolü imzalandı.

Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ve beraberindeki heyet, Gostivar şehrini ziyaret ederek Belediye Başkanı Arben Taravari ile bir araya geldi. İki şehir arasındaki işbirliği imkanlarının değerlendirildiği görüşmede, Kilis ile Gostivar’ı kardeş şehir yapan protokol imzalandı.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Makedonya’nın Gostivar kenti ile Balkanlardaki ilk kardeş şehir protokolünü imzaladıklarını belirterek, “Gönül coğrafyamızın bir parçası olan balkanlardaki bu güzel şehirle kardeş şehir olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesile ile kültürel, ekonomik, sportif alanlarda işbirliği için resmi işlemleri tamamladık. İşbirliği yapılacak alanları netleştirdik. Gostivar Belediye Başkanı Arben Taravari ve ekibine gösterdikleri misafirperverlik için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Gostivar Belediye Başkanı Taravari de, Kilis ile kardeş şehir olmaktan ve Kilis Belediye Başkanını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki şehrin ortak kararı doğrultusunda kardeş şehir olduklarını söyleyen Taravari, “Bugün iş birliği anlaşmasını imzaladık. Eğitim, kültür başta olmak üzere karşılıklı yatırımlar da dahil birçok alanda iş birliğimizin olmasını ümit ediyorum” dedi.