Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı, 21 Kasım 2018 Çarşamba günü Birlik Merkezinde gerçekleştirildi.
Toplantıya, Danışma Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Salih Aynural (Rumeli Üniversitesi eski Rektörü), Prof. Dr. Osman Horata (Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. A. Burçin Yereli (Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Adem Esen (İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi), Prof. Dr. Rahmi Deniz Özbay (Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi) Eğitmen ve Yazar Özgen Keskin ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.
TDBB’nin 2018 yılında gerçekleştirdiği faaliyetlerle ilgili sunumla başlayan toplantı, gündem konularının görüşülmesiyle devam etti. Toplantıda, TDBB’nin uluslararası alanda yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmesinden ve giderek daha kurumsal bir işleyişe kavuşmasından duyulan memnuniyet ifade edilerek, 2018 faaliyetlerinin genel bir değerlendirmesi yapıldı.
Toplantıda TDBB Uzman Eğitimi, Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programları, Kardeş Şehir Buluşmaları, Eğitim çalışmaları, Altyapı ve ekipman yardımları, Yurtdışı ve Yurtiçi Temasları, Düzenlenen ve Desteklenen Sosyal, Kültürel Etkinlikler ve Fuarlar, Yeni Üyelikler, Üye Belediyeler Buluşmaları, TDBB yeni kitap ve süreli yayınları gibi çalışmalar yapılan sunumla Yüksek Danışma Kurulu Üyelerine anlatıldı.
Lisansüstü Öğrencilerin Tez Çalışmaları Dinlendi
Toplantıda ayrıca, Türkiye’deki üniversitelerde yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı olan ve tez aşamasına geçen, TDBB destekleme programına başvuru yapan adayların tezleri ile ilgili yaptıkları çalışmalar da dinlendi. Araştırmacıların bursunun 2019 yılında da devam etmesi için TDBB Yönetim Kuruluna sunulması kararlaştırıldı.