Kazakistan’ın Güney Kazakistan Eyaleti’nin adı Türkistan Eyaleti oldu, Çimkent’e de Büyükşehir statüsü verildi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Güney Kazakistan eyalet merkezi Çimkent’e büyükşehir statüsü verilmesi, eyaletin adının Türkistan Eyaleti olarak değiştirilmesi ve eyalet merkezinin Türkistan kentine taşınmasını düzenleyen “Kazakistan’ın bazı idari ve bölgesel yapısı konularına” ilişkin kararnameyi törenle imzaladı.

19 Haziran 2018’de imzalanan kararname ile Güney Kazakistan eyaletinin ismi Türkistan eyaleti olarak değişti ve eyaletin idari merkezi Çimkent şehrinden Türkistan şehrine taşındı. Son değişiklikle; Sayram, Kentau, Arys, Shardara, Jetisay, Saryagash ve Lenger şehirleri Türkistan eyaletine bağlandı.

Nazarbayev, burada yaptığı konuşmada, 1 milyondan fazla nüfusu olan Çimkent’e büyükşehir statüsü verildiğine işaret ederek, “Türkistan eyaletinin merkezi, yüzyıllardır Kazak Hanlığının ve bütün Türk dünyasının siyasi ve manevi hayatının kalbi olan Türkistan kenti olacak” dedi.

Türkistan Şehri

Tarihi kaynaklara göre 4. yüzyılda kurulan, eski adı “Yesi” olan Türkistan, Hoca Ahmed Yesevi’nin doğduğu ve yaşadığı kent olarak biliniyor. Kazakistan’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan ilk tarihi eseri olan ve 14. yüzyılda Emir Timur tarafından inşa ettirilen Yesevî Türbesi, şehrin görkemli yapılarının başında geliyor. Eser 1993 yılında başlayan restorasyonla Türkiye tarafından yenilenmişti. Şehir 1992 yılında temelleri atılan Ahmet Yesevi Kazak-Türk Üniversitesine de ev sahipliği yapıyor.